Zdrowie

Dobra laktacja – jak ją wspierać z pomocą 7 filarów

Specjaliści zalecają karmienie piersią, jako naturalną i preferowaną formę żywienia niemowląt. Wiele badań wykazuje, że karmienie piersią wiąże się z krótko- i długoterminowymi korzyściami zdrowotnymi zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Karmienie mlekiem matki dostarcza makro- i mikroelementy, które są ważne dla zdrowego rozwoju dziecka i pokrywa całe zapotrzebowanie żywieniowe niemowlęcia w pierwszych 6 miesiącach życia. Dlatego tak ważna jest dobra laktacja.

Twoje mleko zawiera nie tylko składniki odżywcze, ale także dużą ilość substancji, które wspomagają wzrost i rozwój dziecka, mają pozytywny wpływ na obronę immunologiczną i dojrzewanie oraz wspierają procesy przeciwzapalne. Już w trakcie ciąży warto więc włączyć do codziennego życia czynności wspomagające dobrą laktację.

Poznaj program Herina, który wpłynie pozytywnie na Twoją laktację!

Matki karmiące powinny stosować zróżnicowaną i zrównoważoną dietę, bogatą w składniki odżywcze oraz witaminy i minerały. W okresie karmienia piersią potrzebna jest dodatkowa porcja kalorii. W pierwszych czterech miesiącach po urodzeniu dziecka potrzeba ich około 500 dziennie. Warto dodać do codziennego jadłospisu owoce kminku, które wspierają dobrą laktację u kobiet karmiących piersią.

Poznaj program żywieniowy Herina dobra laktacja!

Sen

Zdrowy sen ma pozytywny wpływ na stan zdrowia karmiącej matki, a co za tym idzie, również na Twoje samopoczucie i dobrą laktację. Dodatkowo dużym wyzwaniem dla wielu z nas jest karmienie nocą. Dziecko potrzebuje regularnych posiłków również w nocy, ale deprywacja snu i duże zmęczenie z tym związane to duże obciążenie dla każdej z nas. To może mieć wpływ na dobrą laktację.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Relaks i pielęgnacja

Wszelkie negatywne bodźce w czasie karmienia mogą mieć poważny wpływ na zdrowie dziecka. W szczególności stres ma daleko idące konsekwencje. Wysokie stężenie hormonu stresu obniża wartość odżywczą pokarmu, co prowadzi do niedoborów pokarmowych u dziecka. Dlatego, zwłaszcza w czasie karmienia, warto zadbać o swój wewnętrzny spokój.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Oddech

Oddychanie gwarantuje przede wszystkim, że jesteśmy zrelaksowane oraz większą ilość tlenu i eliminację dwutlenku węgla. Reguluje to poziom pH w naszym organizmie i umożliwia wszystkim narządom prawidłową pracę. W okresie laktacji zapotrzebowanie na energię jest szczególnie duże. Dlatego właściwe nawyki oddechowe nabierają szczególnego znaczenia i od nich zależy dobra laktacja.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Ruch

Ćwiczenia są korzystne również dla matek karmiących: podnosi się nastrój, znikają zbędne kilogramy, wzmacnia się układ odpornościowy i poprawia się krążenie. Dlatego także w okresie karmienia piersią trzeba zadbać o codzienny ruch. Nawet małe jednostki treningowe są bardzo cenne. Można je łatwo włączyć do Twojego codziennego życia, na przykład w formie regularnych spacerów.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Emocje

Matki, które karmią swoje dzieci piersią, lepiej reagują na pozytywne bodźce emocjonalne. Natomiast reakcje na negatywne emocje, zwłaszcza na złość, ulegają w tym czasie osłabieniu. Taki wyjątkowy stan warto wykorzystać. Można na stałe wprowadzić do swojego życia rytuały chroniące przed destruktywnym działaniem negatywnych emocji i wesprzeć dobra laktację.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Relacje

Dobra laktacja jest bardzo powiązana ze stresem. Matki karmiące powinny unikać stresu, ponieważ hormony stresu opóźniają wydzielanie hormonów laktacyjnych. Wiele zdziałać może tutaj ojciec dziecka, który może zapobiec stresującym sytuacjom, na przykład upewniając się, że w ciągu pierwszych tygodni ograniczone zostaną wizyty znajomych i rodziny. Może on również przejąć wykonywanie wielu obowiązków domowych i tym samym odciąży Ciebie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobra laktacja!

Karmienie piersią niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów dla zdrowia dziecka. Również dla matek karmienie piersią ma wiele zalet. Jest to bardzo ważny okres w życiu zarówno Twoim, jak i dziecka. Zadbaj o to, żeby w tym czasie wyrobić w sobie optymalne nawyki!

Zapoznaj się z Herina dobra laktacja, która wspomoże Cię w okresie karmienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.