Zdrowie

Dobre trawienie w ujęciu siedmiu filarów zdrowia

Węglowodany, białka i tłuszcze są głównymi składnikami odżywczymi w diecie człowieka. Aby jednak organizm mógł z nich korzystać, musi najpierw rozdrobnić je mechanicznie i rozłożyć przy pomocy enzymów. Właśnie to jest zadaniem trawienia!

Bez jedzenia i picia nie można żyć: prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest uzależnione od regularnego uzyskiwania wystarczającej ilości “paliwa” w postaci pożywienia. W drodze z jamy ustnej do jelit kotlety, banany, bułki i wszystko co zjadamy są rozkładane na przyswajalne składniki. Jest to proces skomplikowany, delikatny i kluczowy dla naszego zdrowia.

Poznaj program Herina, które mogą Cię wspierać w utrzymaniu dobrego trawienia!

 Dieta

To, jak dobrze funkcjonuje nasze trawienie, zależy przede wszystkim od tego, z czego składa się nasza codzienna dieta, innymi słowy od tego co jemy. Prawidłowa dieta jest warunkiem właściwego przebiegu trawienia i w efekcie utrzymania dobrego stanu zdrowia. Powinna ona zawierać miętę pieprzową, która wspomaga zdrowe trawienie.

Poznaj program żywieniowy Herina dobre trawienie!

Sen

Rytm snu i trawienie są ze sobą powiązane. Dobry przebieg snu ma ogromne znaczenie dla naszego układu pokarmowego. Jeśli podczas snu występują problemy, to układ pokarmowy reaguje jako pierwszy. Bicie serca, oddychanie i trawienie: te i większość innych procesów w naszym organizmie przebiegają w naturalnym rytmie. Są one kontrolowane przez nasz wewnętrzny zegar. Opiera się on głównie na rytmie dobowym, a więc na przemienności pory jasnej i ciemnej, dnia i nocy.  Kiedy ten rytm ulega zakłóceniom, natychmiast generuje to problemy w funkcjonowaniu całego organizmu. Układ pokarmowy jest miejscem, w którym najszybciej stają się one zauważalne. Dobre trawienie i dobry sen, to procesy ściśle i wzajemnie od siebie zależne.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Relaks i pielęgnacja

W wyniku stresu do krwi uwalniana jest adrenalina. Wyostrza ona uwagę i zmysły, ale może działać niekorzystnie na przewód pokarmowy. Procesy trawienne znacznie spowalniają. Pod wpływem stresu może więc dochodzić do zaparć. Ruchy perystaltyczne przewodu pokarmowego dzięki którym przemieszcza się trawiony pokarm słabną. W ten sposób długotrwały stres może powodować zatrzymanie trawienia, pokarm może ulegać procesom fermentacyjnym, mogą uwalniać się toksyny. Jeśli chcesz wyregulować Twoje trawienie, musisz nauczyć się właściwych technik zwalczania codziennego stresu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Oddech

Oddychanie to czynność, która ma daleko idące konsekwencje dla funkcjonowania całego organizmu – szczególnie dla naszego układu pokarmowego. Sposób, w jaki oddychamy odgrywa decydującą rolę w naszym trawieniu. Wystarczy spojrzeć na budowę naszego układu trawiennego, wszystkie organy w jamie brzusznej są szczelnie upakowane – nie ma między nimi odrobiny wolnej przestrzeni. Kiedy wdychamy powietrze, przepona przesuwa się w dół i naciska na nasze organy trawienne. Podczas wydechu ciśnienie maleje. Dzięki temu żołądek, gruczoły trawienne i jelita są, w odpowiednim rytmie uciskane i stymulowane do prawidłowej pracy. Oznacza to, że nasze trawienie może funkcjonować optymalnie tylko wtedy, kiedy nauczymy się prawidłowo oddychać. Świadome oddychanie może przyczynić się do poprawy Twojego trawienia.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Ruch

Nie ma praktycznie żadnego rodzaju dolegliwości, na którą ruch nie miałby korzystnego wpływu. Jest to również najlepszy środek profilaktyczny. Dotyczy także zdrowia naszego układu pokarmowego. Ruch pobudza krążenie krwi i tym samym również ukrwienie przewodu pokarmowego. Aktywność fizyczna skutecznie wspomaga również perystaltykę – czyli ruchy robaczkowe, za pomocą których pokarm przemieszcza się w naszym przewodzie pokarmowym. Regularne ćwiczenia ruchowe to szybka i skuteczna pomoc, ponieważ będąc w ruchu, poruszamy również zawartość naszego żołądka i jelit, co znacznie usprawnia nasze procesy trawienne.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Emocje

Psychika ma znaczący wpływ na aktywność żołądka i jelit.  Negatywne emocje, smutek lub szczególnie emocjonalne wydarzenia mogą mieć niedobry wpływ na nasze trawienie. Normalne ruchy jelita, tzw. perystaltyka, spowalniają wtedy, a nawet całkowicie się zatrzymują. Z drugiej strony, trawienie wpływa na to, czy czujemy się dobrze, czy źle. Skuteczne radzenie sobie z negatywnymi emocjami, to jeden z ważnych elementów zapewniających właściwy przebieg procesów trawiennych w naszym organizmie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Relacje

Kto tego nie zna? W pracy piętrzą  się obowiązki, w domu oczekują nas kłótnie z partnerem i dziećmi. Nasze otocznie staje się źródłem nieustającego stresu. Dla układu pokarmowego oznacza to duże obciążenie. Dobre relacje w życiu pozytywnie wpływają na psychikę, a ta z kolei wspiera prawidłowe trawienie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobre trawienie!

Jak ważne dla nas i dla naszego samopoczucia jest dobre trawienie, zauważamy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy dochodzi do dolegliwości w układzie pokarmowym. Przyczyny złego trawienia w większości przypadków  można wyeliminować za pomocą prostych środków zaradczych, które jednak należy wdrażać konsekwentnie, w formie pozytywnych nawyków obejmujących nie tylko dietę, ale cały nasz styl życia.

Zapoznaj się z Herina dobre trawienie, która może Cię wspomagać w utrzymaniu dobrego trawienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.