Zdrowie

Dobry apetyt w ujęciu siedmiu filarów zdrowia

Zasadniczo należy dokonać rozróżnienia między uczuciem głodu a apetytem – głód jest sygnałem fizycznym, który wskazuje na dotkliwy brak pokarmu. Jeśli nic nie jadło się godzinami, a nawet dniami, żołądek zaczyna domagać się naszej uwagi. Często do uczucia głodu prowadzi też spadek poziomu glukozy we krwi. Apetyt, z drugiej strony, to zjawisko o naturze bardziej psychologicznej. Jest on kontrolowany przez zmysły, takie jak zapach i smak oraz przez emocje. Apetyt oznacza chęć do jedzenia i przyjemności z niego wynikającej.  Dobry jest podstawą do utrzymania sił witalnych i radości życia.

Poznaj program Herina, który może wspierać Twój apetyt!

Istnieją potrawy i metody ich przygotowania, jak również mieszanki ziołowe, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego apetytu. Dla przykładu posiłki płynne i miękkie, w momentach, kiedy dosłownie nic nie przechodzi nam przez gardło, są po prostu łatwiejsze do zjedzenia i przyswojenia przez organizm. Potrawy powinny być również lekkostrawne i wykonane z jak najbardziej świeżych składników. Aby zapewnić sobie stały, zdrowy apetyt trzeba nabrać dobrych nawyków żywieniowych. Odpowiednio dobrane posiłki mogą stanowić niezbędne wsparcie dla apetytu. Warto tutaj uwzględnić takie składniki jak korzeń arcydzięgla, który pomaga w poprawie apetytu.

Poznaj program żywieniowy Herina dobry apetyt!

Sen

Dwa rodzaje hormonów odpowiadają za uczucie łaknienia, a tym samym również za równowagę energetyczną organizmu: grelina i leptyna. Grelina kontroluje właśnie apetyt. Jej stężenie wzrasta przed posiłkami. Leptyna zaś informuje organizm, ile rezerw tłuszczu powinien przechowywać. Jeżeli poziom greliny jest zbyt niski, organizm nie wywołuje uczucia głodu. Może to być niebezpieczne zwłaszcza wśród seniorów, u których nieprzespana noc często skutkuje całkowitym brakiem apetytu. Aby utrzymać zdrowy apetyt niezbędna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, ale także jego odpowiednia pora.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Relaks i pielęgnacja

Utrata apetytu może mieć zarówno przyczyny psychiczne jak i fizyczne. Zapotrzebowanie na pokarm jest regulowane przez centralny układ nerwowy. Związki, takie jak serotonina, wpływają na siłę apetytu, dlatego stres psychiczny zaburza metabolizm. Utrata apetytu jest często oznaką zwiększonego stresu, kiedy ludzie zapominają o jedzeniu. Umiejętności relaksacyjne, zapewniające skuteczną walkę ze stresem, są konieczne dla utrzymania dobrego apetytu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Oddech

Oddychanie ma duży wpływ na to, jak się czujemy, ponieważ jest ono elementem działania autonomicznego układu nerwowego. Obejmuje to wszystkie funkcje życiowe, takie jak bicie serca, trawienie i metabolizm i jest w dużej mierze automatyczne. Ponieważ wszystkie funkcje autonomicznego układu nerwowego są wzajemnie powiązane, sposób oddychania wpływa na cały organizm. Dobra wiadomość jest taka, że efekt ten można wykorzystać na naszą korzyść, ponieważ oddychanie jest jedyną funkcją autonomicznego układu nerwowego, na którą możemy mieć bezpośredni wpływ. Jeśli więc oddychamy świadomie, głęboko i spokojnie, szczególnie w sytuacjach stresowych, ma to bezpośredni wpływ na inne funkcje organizmu, nasze samopoczucie, oraz oczywiście również na nasz apetyt. Świadome oddychanie może pomóc poprawić Twój apetyt.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Ruch

Cały nasz metabolizm reaguje negatywnie na brak ćwiczeń fizycznych. To oczywiste, bowiem organizm zużywa znacznie mniej energii. Skutkiem tego jest utrata apetytu. Poza tym, stężenie różnych hormonów we krwi zmienia się niekorzystnie. Bezczynność jest czynnikiem potencjalnie stresogennym, a to również może mieć negatywny wpływ na nasz apetyt.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Emocje

Negatywne emocje wzbudzają w nas uczucia smutku i wewnętrznej pustki. Trudno nam odczuwać radości, w tym jedną z ważnych radości życia, jaką jest jedzenie. Brak dobrego apetytu może świadczyć o złym samopoczuciu psychicznym. Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami, lękami i wahaniami nastroju to droga do zapewnienia sobie dobrego apetytu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Relacje

Wszyscy znamy zjawisko, że kiedy wchodzimy do pomieszczenia, w którym znajdują się skonfliktowani ze sobą, to szybko również i nam udziela się, panujący tam, negatywny nastrój. “Zła atmosfera”, konflikty z osobami z naszego otoczenia, są czynnikiem, który najskuteczniej wyprowadza nas z psychicznej równowagi. Jej brak może manifestować się utratą apetytu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry apetyt!

Dobry apetyt może być zapewniony tylko wtedy, jeśli nasz styl życia będzie uporządkowany w sposób przemyślany i harmonijny.

Zapoznaj się z Herina dobry apetyt, która może Cię wspierać w zachowaniu dobrego apetytu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.