Zdrowie

Dobry metabolizm – podstawa zdrowego organizmu

Metabolizm – zwany również przemianą materii – to termin używany do opisu wszystkich procesów biochemicznych zachodzących w komórkach naszego organizmu. Obejmują one też m.in. wchłanianie, transport i konwersję substancji odżywczych, jak również uwalnianie metabolicznych produktów końcowych przemiany materii. Metabolizm zapewnia, że podtrzymywane są wszystkie nasze funkcje życiowe, możemy budować tkanki ciała, a nasz organizm jest zaopatrywany w energię. W związku z tym bez metabolizmu dosłownie nie istnielibyśmy, bo wszystko, z czego jesteśmy zbudowani, musi być w pewnym momencie dostarczone do organizmu.

Ludziom, którzy mają aktywny metabolizm łatwiej jest schudnąć lub w ogóle nie przybierają oni na wadze. To, jak aktywny jest nasz metabolizm i jak sprawnie on działa, zależy od różnych czynników. Ważną rolę odgrywa wiek, płeć i sposób odżywiania. Także uwarunkowania genetyczne wpływają na sposób, w jaki nasz organizm korzysta z dostarczanego mu pokarmu. Jednak poza tymi kluczowymi czynnikami, istnieje jeszcze wiele innych, na które możemy mieć wpływ i pomogą nam w stymulacji naszego metabolizmu.

Poznaj program Herina, który wpłynie pozytywnie na Twój metabolizm!

Każdy człowiek inaczej metabolizuje składniki pokarmów, które spożywa. Ilość kalorii w przyjmowanym pożywieniu nie zawsze więc oznacza to samo, ponieważ istnieją duże różnice w indywidualnych zdolnościach absorpcji energii z pokarmu. W przeszłości, w czasach, kiedy często występowały okresy głodu, ludzie ze zdolnością do sprawnego odkładania zapasów tłuszczy ze zjadanej żywności mieli wyraźną przewagę ewolucyjną. Jednak w naszym współczesnym społeczeństwie, z całą jego obfitością, przewaga ta ma tendencję do przekształcania się w wadę. Dlatego tak ważne jest obecnie wspieranie prawidłowej pracy własnego metabolizmu poprzez umiejętnie skonstruowaną dietę uwzględniająca m.in. owoce borówki czarnej, które wspierają utrzymanie prawidłowego metabolizmu składników odżywczych.

Poznaj program żywieniowy Herina dobry metabolizm!

Sen

Sen jest niezwykle istotnym aspektem życia. Odpowiada za wiele procesów życiowych i zapewnia niezbędną regenerację organizmu. Reguluje również metabolizm wszystkich spożywanych w ciągu dnia produktów spożywczych. Osoby, które nie zapewniają sobie odpowiedniej ilości snu ryzykują, że ich metabolizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Może przez to dochodzić do problemów związanych z metabolizmem wszystkich składników odżywczych, a to może prowadzić do pogorszenia ogólnego samopoczucia i powstawania problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Relaks i pielęgnacja

To, jak skutecznie działa metabolizm zależy od indywidualnych uwarunkowań genetycznych oraz od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej. Jednak, poza tymi czynnikami, na sprawność procesów metabolicznych wpływają także hormony, zwłaszcza kortyzol. Jest on uwalniany w zwiększonej ilości w momentach stresujących, ponieważ organizm wymaga wtedy wyjątkowo dużych ilości energii. Kortyzol promuje produkcję glukozy w wątrobie. Poziom cukru we krwi podnosi się tak, że przez cały czas można zapewnić wystarczającą ilość energii. W rezultacie ciągły stres nie tylko zapobiega utracie wagi, ale sprzyja zwiększaniu masy ciała i odkładaniu się tłuszczu. Dlatego kontrola stresu, za pomocą odpowiednich technik relaksacyjnych, jest kluczowa dla zachowania zdrowego metabolizmu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Oddech

Tlen w organizmie jest niezbędny dla funkcjonowania procesów metabolicznych, do właściwego rozkładu cukrów, tłuszczów i białek. Warunkiem dobrego funkcjonowania metabolizmu jest dostępność odpowiedniej ilości tlenu tam, gdzie jest on potrzebny. Wielu ludzi oddycha w sposób nieoptymalny – co gorsza – nawet o tym nie wie. Nie oddychają wystarczająco głęboko, a pod wpływem stresu oddychają jeszcze szybciej i płyciej. Jest to początek błędnego koła: napięcie mięśni, niska wydajność, brak witalności, nadwaga. Stosowanie technik prawidłowego oddychania poprawia jego rytm, zwiększa wydolność tlenową i aktywizuje metabolizm.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Ruch

Poruszając się, spalamy kalorie – co samo w sobie jest już korzystne. Ale aktywność fizyczna daje jeszcze jeden pozytywny efekt: działa na nasz metabolizm, a tym samym na spalanie zbędnego tłuszczu jak program tuningowy. Regularne ćwiczenia zwiększają naszą masę mięśniową, a to właśnie mięśnie są największym organem uczestniczącym w procesach metabolicznych. Mięśnie zużywają energię, nawet gdy jesteśmy w spoczynku. Wdrożenie prawidłowych nawyków sportowych, jest konieczne dla poprawy poziomu Twojego metabolizmu!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Emocje

Każdy człowiek posiada swój własny, indywidualny metabolizm, często określany jako dobry, szybki lub powolny. Pojęcie to obejmuje wszystkie procesy biochemiczne, w których organizm zyskuje nowe materiały budulcowe, a także energię. Olbrzymi wpływ na metabolizm ma układ hormonalny, którego działanie w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób potrafimy kontrolować nasze emocje. Techniki skutecznego radzenia sobie z negatywnymi emocjami pomogą Ci w utrzymania prawidłowego metabolizmu i dobrego stanu zdrowia!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Relacje

Konflikty powstające podczas codziennego funkcjonowania w otoczeniu społecznym, są głównym źródłem stresu w naszym codziennym życiu. Fizjologicznym efektem stresu jest uwalnianie się dużych ilości kortyzol, który ma poważny wpływ na funkcjonowanie metabolizmu. Efektem może być nadmierne odkładanie się tłuszczu. Ułożenie właściwych relacji z ludźmi z Twojego otoczenia to właściwy krok w kierunku unormowania Twojego metabolizmu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry metabolizm!

Dobry metabolizm zapewnia każdej komórce ciała wszystko, czego potrzebuje. Obejmuje to energię, materiały budulcowe i dodatkowe, konieczne substancje, takie jak witaminy, hormony i enzymy. Metabolizm zajmuje się również usuwaniem z organizmu toksyn i produktów ubocznych przemiany materii. Holistyczne podejście do zagadnień związanych z metabolizmem, jest konieczne dla utrzymania dobrego samopoczucia, prawidłowej sylwetki i dobrego stanu zdrowia.

Zapoznaj się z Herina dobry metabolizm, która pomoże Ci utrzymać w formie Twój metabolizm!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.