Zdrowie

Dobry wzrok w ujęciu siedmiu filarów zdrowia

Sprawne funkcjonowanie naszych narządów zmysłów – zwłaszcza oczu – ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia. Oczy służą nam, do rozpoznawania otoczenia. Z jednej strony ostrzegają nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie, a z drugiej pokazują nam piękno otaczającego nas świata. Piękne, lśniące oczy podnoszą również atrakcyjność i kształtują wygląd człowieka.

Jednak oczy są bardzo wrażliwym organem i działają prawidłowo tylko wtedy, gdy odpowiednio o nie zadbamy. Dlatego ważne jest, aby pielęgnować swoje oczy i pozwalać im na wypoczynek.

Poznaj program Herina, który może wspierać Twój dobry wzrok!

Dieta ma duży wpływ na sprawność naszego wzroku. Pomarańczowe warzywa zawierają beta karoten, która pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia. Również ryby mają pozytywny wpływ na utrzymanie zdrowia oczu, dzięki zawartych w nim kwasie DHA.  Zbilansowana dieta, uwzględniająca potrzeby naszych oczu, zapewni Ci utrzymanie prawidłowego wzroku, dlatego warto do niej włączyć m.in. owoce borówki.

Poznaj program żywieniowy Herina dobry wzrok!

Sen

Sen jest ważny dla całego organizmu. Pozwala na regenerację mięśni po ciężkim dniu, zapewnia odpoczynek mózgu i wzmacnia układ odpornościowy. Ale sen jest również niezwykle ważny dla Twoich oczu. W ciągu dnia, Twoje oczy pracują praktycznie bez żadnej przerwy. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do suchych, podrażnionych i zmęczonych oczu. Brak snu w odpowiedniej ilości sprawia, że nasze oczy nie wypoczną właściwie, a zatem możemy czuć suchość i podrażnienie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Relaks i pielęgnacja

W ciągu dnia wciąż używamy naszych oczu. Jednak po wielu godzinach skoncentrowanej pracy przy monitorze, czy podczas jazdy samochodem, są one bardzo zmęczone. Mięśnie oczu potrzebują do swojej pracy dużych ilości energii. Jeśli mięśnie oka są stale napięte, to napięcie to rozprzestrzenia się na inne mięśnie i może powodować ból w okolicach głowy i szyi. Bez niezbędnego odprężenia uszkodzeniu ulegają również same oczy, ponieważ wzrasta w nich ciśnienie śródgałkowe. Dzięki rytuałom relaksacyjnym Twoje oczy pozostaną zdrowe i sprawne.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Oddech

Nic w organizmie nie działa bez tlenu, uniwersalnego “paliwa” wszystkich procesów życiowych. Zapotrzebowanie poszczególnych narządów ciała na tlen jest jednak bardzo zróżnicowane. Im bardziej aktywny jest metabolizm danego organu, tym większy jest głód tlenu. Siatkówka oka, która jest odpowiedzialna za odbiór światła i kolorów, ma największe zapotrzebowanie na to niezbędne paliwo. Nawet w ciemności zachodzi wiele energochłonnych procesów metabolicznych, dlatego też konieczne jest nieprzerwane dostarczanie tlenu. Jeśli, na przykład, alpinista cierpi na brak tlenu na dużych wysokościach, pierwszą rzeczą, która się dzieje jest to, że pogarsza się jego wzrok. Właściwy sposób oddychania może pomóc polepszyć Twoją jakość widzenia.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Ruch

Regularne ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na stan siatkówki oka. Aktywność sportowa pozwala również na opóźnienie, pojawiających się z wiekiem, efektów degeneracyjnych plamki żółtej oka. Właściwe nawyki sportowe pozwolą Ci na utrzymanie wzroku w dobrej kondycji.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Emocje

Negatywne emocje, powodujące stres są czynnikiem, który ma znaczący wpływ na nasze zdrowie. Odbija się to również na naszym wzroku. Obciążenie psychiczne może powodować takie objawy jak: zaburzenia postrzegania kolorów czy utrudnione czytanie. Umiejętność kontroli negatywnych emocji pozwolą Ci na utrzymanie wzroku w pełnej sprawności.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Relacje

Każdy z nas jest narażony jest na przeżywanie sytuacji konfliktowych, wynikających z niewłaściwych relacji z otoczeniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, ze powstający w ten sposób stres, naraża w sposób szczególny nasze oczy. Objawy często pojawiają się w sposób nagły. Osoby zestresowane doświadczają ograniczenia pola widzenia, gorzej widzą kolory lub mają duże trudności z czytaniem tekstów. Mogą również wystąpić skurcze powiek, ekstremalnie suche oczy i kompulsywne mruganie. Jeśli nie da się zdiagnozować fizycznej przyczyny dolegliwości, należy założyć, że objawy mają charakter psychosomatyczny – wywołany właśnie zbyt dużym stresem. Z tego powodu, dobry wzrok wymaga właściwego ułożenia naszych relacji społecznych.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry wzrok!

Oko przekazuje nam więcej wrażeń niż jakikolwiek inny organ zmysłu. W każdej sekundzie oczy odbierają około 10 milionów informacji i przekazują je do mózgu. Funkcjonują, w pewnym sensie, jak kamera filmowa: tak jak przez obiektyw kamery, światło przechodzi przez poszczególne elementy oka – rogówkę, komorę oka, źrenicę, soczewkę i ciało szkliste – aż do siatkówki. Tam światło jest skupiane i powstają obrazy. Z siatkówki, te obrazy wędrują przez nerw wzrokowy do mózgu. Połączenie wrażeń wizerunkowych obu oczu tworzy przestrzenny obraz naszego otoczenia – widzimy! Aby zachować dobry wzrok, trzeba dbać o niego w sposób kompleksowy.

Zapoznaj się z Herina dobry wzrok, która może Cię wspierać w utrzymywaniu Twojego wzroku w wyśmienitej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.