Zdrowie

Kontrola wagi – jak ją wspierać w siedmiu strefach życia

Nieprawidłowa masa ciała stanowi czynnik, który może zakłócać harmonię i działanie całego organizmu. Dotyczy to zarówno osób z nadwagą, jak i tych z niedowagą. Każdy nadmiarowy kilogram, to obciążenie dla stawów. Do tego dochodzą ogólne dolegliwości, takie jak obrzęki.

Z drugiej jednak strony brak odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej sprawia, że nasze organy wewnętrzne i całe ciało stają się bardziej podatne na wszelkie możliwe urazy. Trzęsiemy się z zimna, jesteśmy bladzi, nie mamy na nic ochoty.

Poznaj program Herina, który może Cię wspomóc w kontroli wagi ciała!

Kluczowym elementem w zarządzaniu masy ciała jest oczywiście odpowiedni sposób odżywiania. Istnieją niezliczone diety odchudzające, jednak w każdym przypadku należy pamiętać o tym, że trudniejsze niż utrata wagi, jest następnie jej utrzymanie. Tym samym kontrola wagi musi wiązać się z wyrobieniem nowych nawyków żywieniowych, ze zmianą stylu życia. Podobnie, jeżeli chcemy zdobyć brakujące kilogramy musimy wiedzieć co i jak jeść, aby nie dostarczać do organizmu po prostu kalorii, ale aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę zdrowych kalorii. Co więcej dla utrzymania prawidłowej wagi warto w menu uwzględnić składniki takie jak owoc tamaryndowca.

Poznaj program żywieniowy Herina kontrola wagi!

Sen

Zdrowy sen jest istotnym elementem procesu kontroli wagi. Długość i jakość snu wpływa na to, czy, zgodnie z planem, tracisz nadmiar tłuszczu, czy tylko cenną masę mięśniową. Zdrowy sen jest też niezbędny do osiągnięcia równowagi hormonalnej. Ta z kolei jest ważna dla naszych nawyków żywieniowych, bowiem uczucie głodu i sytości jest kontrolowane przez hormony głodu i sytości. Jeśli śpimy za mało, poziom greliny we krwi wzrasta, ale poziom leptyny spada. W rezultacie czujemy się bardziej głodni i mamy tendencję do jedzenia więcej niż nasz organizm faktycznie potrzebuje. Do utrzymania prawidłowej wagi ciała sen jest niezbędnym czynnikiem. Pamiętaj, że głodówki nie są wyjściem.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Relaks i pielęgnacja

Droga do wymarzonej figury jest długim procesem. Wiele “cudownych” diet obiecuje szybkie osiągnięcie spektakularnych sukcesów, ale nie zapewnia utrzymania wagi na dłuższą metę. Zarówno chudnąć, jak i przybierać na wadze można również w sposób relaksujący. Ale to wymaga czasu. Trzeba wyznaczyć sobie realistyczny cel  i zaplanować kilka miesięcy, może nawet lat, aby go osiągnąć. Nie można narażać się na stres w tak długim okresie czasu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Oddech

Istnieje wiele specjalnych ćwiczeń oddechowych, podczas których krew jest aktywnie nasycana tlenem. Tlen zaś pomaga przekształca zawartość komórek tłuszczowych w dwutlenek węgla i wodę. Wydychamy dwutlenek węgla, a woda jest usuwana przez płuca i skórę. Wynik: tkanka tłuszczowa dosłownie rozpływa się w powietrzu! Jest to istotne zarówno gdy chcemy schudnąć, jak i kiedy mamy zamiar przybrać na wadze, ponieważ często tę tkankę tłuszczową zamieniamy na tkankę mięśniową, która waży więcej. Dodatkowo poprzez świadome oddychanie czujemy się silniejsi psychicznie i fizycznie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Ruch

Ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem, który przyspiesza zdrową utratę wagi oraz pomaga w zbudowaniu tkanki mięśniowej. Aby zrzucić zbędne kilogramy, idealna jest kombinacja przemyślanej zmiany diety i zwiększonego wysiłku fizycznego. Oszczędność kalorii podczas jedzenia i spalanie dodatkowych kalorii podczas ćwiczeń – w ten sposób uzyskuje się najlepsze rezultaty! Ćwiczyć należy jednak odpowiedzialnie – nie można doprowadzać do stanu, w którym kosztem własnego zdrowia przekraczamy granice swojej wytrzymałości.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Emocje

Nasze nawyki żywieniowe mają charakter emocjonalny. Jedzenie jest czymś bardzo intymnym, jest silnie związane z naszymi najgłębszymi nawykami. Wiele z tego, co jemy w ciągu dnia, nie jest wcale naszemu organizmowi potrzebne. Dotyczy to zwłaszcza słodyczy, za pomocą których rozwiązujemy swoje emocjonalne problemy, a które potrafią zrujnować każdą dietę i uniemożliwiają kontrolę wagi. To samo dotyczy sytuacji, w których przez stres i negatywne emocje tracimy apetyt i przestajemy jeść. Dlatego ważne jest, aby mieć swoje emocje pod kontrolą.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Relacje

Stabilny związek partnerski pozwala na wspólne pokonywanie życiowych trudności. Jeśli oboje partnerzy są niezadowoleni ze swojej sylwetki, chcą schudnąć lub przybrać na wadze z powodów zdrowotnych, to dobrym pomysłem jest zrobić to razem.  Wtedy oboje partnerzy mogą się nawzajem motywować. Również w sytuacji, kiedy tylko jedno z dwojga chce pozbyć się zbędnych kilogramów, to aktywne wsparcie partnera oraz całego otoczenia zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina kontrola wagi!

Przyczyny występowania niewłaściwej masy ciała są wielorakie. Właściwy dobór żywności podczas zakupów, krytyczne spojrzenie na własne preferencje i nawyki oraz odpowiednia ilość ćwiczeń to ważne punkty w zarządzaniu wagą, ale nie jedyne. Długotrwały sukces w kontroli własnej wagi to zmiana dotychczasowego trybu życia na wielu poziomach!

Zapoznaj się z Herina kontrola wagi, która może Cię wspomóc w kontroli wagi ciała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.