Zdrowie

Menopauza w ujęciu siedmiu filarów życia

Czym właściwie jest menopauza (klimakterium)? Termin ten opisuje fazę życia kobiety, w której jajniki stopniowo przestają działać. Ustaje dostarczanie jaj zdolnych do zapłodnienia oraz wytwarzanie hormonów płciowych, takich jak estrogen. W trakcie tej zmiany hormonalnej dochodzi w pewnym momencie również do ostatniego okresu menstruacyjnego (menopauzy). Dzieje się tak zazwyczaj w wieku około 40-50 lat. Ogólnie rzecz biorąc, przekwitanie trwa przez wiele lat. Dokładny czas trwania menopauzy różni się w zależności od osoby, podobnie jak rodzaj i zakres wszystkich towarzyszących jej objawów. Każda z nas przeżywa menopauzę na swój własny sposób!

Menopauza – jak się objawia

Menopauza manifestuje się nieregularną miesiączką. Niektóre z nas doświadczają uderzeń gorąca, intensywnego pocenia się, problemów ze snem i huśtawek nastroju. Koniec okresu płodności w życiu może być również bardzo stresujący psychicznie. Niektóre z nas nie czują się już jak “prawdziwa” kobieta i boją się upływającego czasu. Obciążenie psychiczne powiększa jeszcze zakres dolegliwości fizycznych.

Nie należy zapominać o bardzo ważnym fakcie: przekwitanie nie jest chorobą! Menopauza jest naturalnym procesem zmian w organizmie kobiety! Te z nas, które akceptują fizyczne i emocjonalne zmiany w trakcie menopauzy z zachowaniem spokoju i otwartej, a nie obronnej postawy, zazwyczaj mniej cierpią z powodu jej objawów. Akceptacja menopauzy jako naturalnego procesu pozwala na łatwiejsze wejście w ten nowy etap życia kobiety!

Menopauza – rytuały

Niezależnie od tego, czy celem jest złagodzenie konkretnych objawów menopauzy, czy też po prostu optymalizacja zdrowia i dobrego samopoczucia, idealnym podejściem do rozwiązywania problemów menopauzy jest podejście kompleksowe i całościowe.

Dla wielu kobiet, menopauza jest szansą na zmianę i rozwój. To zaskakujące, ale przekwitanie może być, w pewnych dziedzinach nowym, lepszym etapem życia.

Dokonywanie naturalnych zmian w stylu życia może spowodować, że kobieta poczuje się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, przy jednoczesnej kontroli nad wszystkimi nieprzyjemnymi objawami. Aby zamienić, postrzegany jako degeneracyjny, proces menopauzy w fazę wzrostu, przygotowaliśmy Herina łagodna menopauza dla kobiet wchodzących w tę nową fazę ich życia. Zastosuj nasze produkty i rozwiązania w swoim życiu i obserwuj, jak zmiany w różnych strefach Twojego życia prowadzą Cię do niezwykłych rezultatów!

 Dieta

Dieta jest najbardziej skutecznym i najprzyjemniejszym sposobem dbania o zdrowie. Optymalne odżywianie to pewność, że spożywamy wystarczającą ilość witamin, minerałów i innych niezbędnych składników odżywczych. Należy starać się zachować równowagę pomiędzy dobrymi tłuszczami, węglowodanami i białkiem. Dodatkowo warto wiedzieć, że istnieją zioła stanowiące świetne uzupełnienie codziennej diety, które charakteryzują się działaniem wspomagającym zdrowie organizmu właśnie podczas menopauzy – są to m.in. szyszki chmielu. Warto uwzględnić je w swoim żywieniu, szczególnie w tym wyjątkowym okresie.

Poznaj program żywieniowy Herina łagodna menopauza!

Sen

Podczas przekwitania jajniki zaczynają produkować mniejsze ilości kluczowych hormonów. Są to między innymi estrogen i progesteron. Wraz z obniżaniem się poziomu tych hormonów, objawy menopauzy ulegają nasileniu. Jednym z takich symptomów może być utrudnione zasypianie. Kiedy śpimy, nasze ciało samo się regeneruje – dlatego obok dobrego odżywiania i ćwiczeń fizycznych najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego zdrowia, jest odpowiednia ilość snu. Ale jak najlepiej przygotować się do spokojnego snu?

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Relaks i pielęgnacja

Zmiany hormonalne w okresie przekwitania sprawiają, że wiele z nas staje się w tym czasie niespokojne lub drażliwe, pojawia się huśtawka nastrojów i emocji. Zaburzenia snu, przyrost masy ciała, przerzedzające się włosy – te objawy sprawiają, że narasta stres. W tej trudnej sytuacji olbrzymiego znaczenia nabierają działania prowadzące do relaksacji i regeneracji ciała i umysłu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i regenerację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Oddech

Aby móc się nauczyć, jak się zrelaksować w czasie menopauzy, trzeba poznać własne wzorce oddechowe i zmienić je w taki sposób, który pomoże Ci się skutecznie odprężyć. Naturalny sposób oddychania często bywa zakłócany przez nagłe zmiany w emocjach. Szczególnie w trakcie przechodzenia menopauzy. Osoby, które są niespokojne i zdenerwowane, mają tendencję do wstrzymywania oddechu i mówienia wysokim głosem podczas wydechu. Z drugiej strony, kiedy jesteśmy przygnębione mamy tendencję do wzdychania. Ważne jest aby na bieżąco, tj. w pracy, siedząc i przy obwiązkach domowych wykonywać ćwiczenia, które mogą przynieść ulgę.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Ruch

Ćwiczenia fizyczne i sport są bardzo skutecznym środkiem przeciwko objawom menopauzy. Ponadto, aktywność ruchowa pomaga wielu z nas w okresie menopauzy poczuć się (ponownie) bardziej sprawnymi i atrakcyjnymi. Właściwie dobrane ćwiczenia mogą znacząco poprawić jakość życia w okresie przekwitania. Ruch zazwyczaj sprawia, że stajemy się bardziej szczęśliwi. W dłuższej perspektywie ćwiczenia i sport stabilizują autonomiczny układ nerwowy. Dlatego te z nas, które w fazie przekwitania, które regularnie się ruszają, często unikają typowych uciążliwych objawów, związanych z tym trudnym okresem życia.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Emocje

Stany euforyczne, dojmujący smutek, i huśtawki nastrojów to typowe objawy menopauzy. Niektóre kobiety skarżą się ciągłe rozdrażnienie, niepokój, wewnętrznie napięcie. Wahania hormonalne w przekwitaniu są przyczyną poważnych dolegliwości psychologicznych.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Relacje

Menopauza nie jest końcem bycia kobietą! Współczesna kobieta od momentu przekwitania, ma jeszcze przed sobą dłuuugie życie! W latach powiązanych z okresem menopauzy możesz doświadczyć zmian w Twoim życiu seksualnym. Niektóre kobiety mówią, że cieszą się seksem bardziej niż wcześniej, kiedy już nie muszą się martwić o to, że zajdą w ciążę. Inne znowu stwierdzają, że rzadziej myślą o seksie lub nie cieszą się nim tak bardzo, jak kiedyś. Zmiany w relacjach z ludźmi z Twojego otoczenia nie dotyczą tylko partnera. Także relacje z dziećmi i przyjaciółmi, w tym wyjątkowym okresie w Twoim życiu, wymagają uwagi .

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina łagodna menopauza!

Mimo, że dominujące, negatywne wyobrażenia o przekwitaniu stopniowo się zmieniają: wciąż kojarzona ona jest głównie ze starzeniem się, z nieprzyjemnymi aspektami tego etapu życia kobiety. Naszym celem jest pomóc Ci w tym, abyś mogła postrzegać menopauzę pozytywnie, jako początek nowego, ważnego etapu w Twoim życiu. Menopauza nie musi oznaczać wyłącznie obecności  przykrych objawów i nowych problemów. W tej fazie życia wiele kobiet odkrywa nowe swobody i możliwości.

Nasz zestaw produktów i rozwiązań dla kobiet w okresie menopauzy jest skonstruowany w taki sposób, aby ułatwić Ci przejście do prawidłowego funkcjonowania, jako kobieta dojrzała!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.