Zdrowie

Pamięć i koncentracja w siedmiu filarach zdrowia

Im jesteśmy starsi, tym trudniej przychodzi nam zapamiętywanie. Zmniejsza się też nasza zdolność do koncentracji. Czasami zapominamy nazwisko starego przyjaciela, czasami jest to PIN lub numer telefonu. Mózg można porównać do mięśnia, który dosłownie zanika, gdy tylko nie ćwiczymy regularnie naszej pamięci.

Funkcjonowanie mózgu jest procesem bardzo złożonym. Działania poprawiające pamięć i koncentrację, aby były skuteczne muszą być wielowątkowe.

Poznaj program Herina, który może wesprzeć Cię w zachowaniu pamięci i koncentracji!

Istotne dla kondycji umysłowej jest dbałość o zdrowy styl życia. Obejmuje to zdrową i zrównoważoną dietę. Dieta bogata w składniki odżywcze, mikroelementy i zioła takie jak witania ospała ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. Szczególnie ważne, dla dobrego działania komórek mózgowych są pewne specyficzne rodzaje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych m.in. DHA. Aby mózg mógł prawidłowo funkcjonować należy zapewnić mu paliwo, pić codziennie wystarczającą ilość płynów i ograniczyć spożycie szkodliwych używek.

Poznaj program żywieniowy Herina pamięć i koncentracja!

Sen

Sen jest istotnym elementem zachowania dobrej kondycji intelektualnej. Szczególnie wśród osób w starszym wieku można zauważyć korelację między coraz płytszym snem, z mniejszą ilością faz snu głębokiego i zmniejszającymi się zdolnościami do zapamiętywania i koncentracji. Zdrowy, głęboki sen jest też ważny dla młodych ludzi, którzy poznają wciąż nowe rzeczy, ponieważ regeneruje on w nocy te regiony mózgu, które są odpowiedzialne za proces uczenia się.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Relaks i pielęgnacja

Życie pod stałą presją, egzaminy, kłótnie – różnego rodzaju czynniki mogą u nas wywołać stres. Ten zaś powoduje uwalnianie się hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, które przedostają się do mózgu i zakłócają działanie neuronów. Umysł zrelaksowany ma większą zdolność osiągania pożądanego stopnia koncentracji i lepiej zapamiętuje. Pomóc mogą zabiegi relaksacji i regeneracji ciała i umysłu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Oddech

Wszyscy znają tę sytuację: masz na głowie tyle spraw i nerwów, że nie potrafisz już myśleć jasno. Pomaga tylko jedna rada – weź głęboki oddech! I rzeczywiście, po kilku głębokich wdechach człowiek jest zrelaksowany i jego mózg znowu pracuje. Widać tutaj bezpośrednią interakcję pomiędzy tlenem, a mózgiem. Twoje myśli mogą kontrolować oddech, ale w ten sam sposób świadome oddychanie ma wpływ na wydajność mózgu. Świadoma kontrola oddechu pomoże Ci w koncentracji.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Ruch

Regularne ćwiczenia fizyczne sprzyjają prawidłowemu krążeniu krwi w mózgu, a tym samym dostarczaniu tlenu i składników odżywczych do komórek mózgowych. Warto odnaleźć dziedzinę sportu, który Ci odpowiada i włączyć regularne ćwiczenia do swojej codziennej rutyny. Czy to ćwiczenia fitness czy wędrówka po lesie – nigdy nie jesteś za stary na aktywność fizyczną. Szczególnie pożyteczne są zajęcia łączące wysiłek fizyczny i koncentrację, jak na przykład joga, pilates.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Emocje

Emocjonalne przeżycia pozostają w pamięci wyjątkowo długo i szczegółowo. Obojętne nam doświadczenia, nawet jeśli wystąpiły niedawno, są szybko zapominane. Inaczej jest w przypadku doświadczeń emocjonalnych, takich jak ślub, ważny egzamin czy wypadek drogowy z naszym udziałem. Takie doświadczenia zapadają głęboko w pamięci. Wskazuje to na istnienie mechanizmu uzależniającego nasze zdolności zapamiętywania od naszego stanu emocjonalnego.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Relacje

Jeśli mamy trudności z dostępem do określonych zawartości naszej pamięci, może to mieć różne przyczyny. Wpływ na to może mieć nasze otoczenie, a także stres, jaki ono w nas wywołuje. Drogą do polepszenia własnych zdolności poznawczych i pamięci jest więc właściwe ułożenie stosunków z otaczającymi nas ludźmi.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina pamięć i koncentracja!

Umiarkowane i przejściowe trudności z zapamiętywaniem pewnych rzeczy i koncentracją, są do pewnego stopnia normalne. Takie umysłowe “zaciemnienia” nie są same w sobie niepokojące, przynajmniej dopóki zdarzają się tylko sporadycznie. Pamięć nie jest strukturą stałą. Połączenia pomiędzy poszczególnymi zasobami pamięci ciągle się zmieniają. Ten skomplikowany proces, aby przebiegał prawidłowo wymaga działań na wielu poziomach.

Zapoznaj się z Herina pamięć i koncentracja, która może Cię wspomóc we wsparciu pamięci i koncentracji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.