Zdrowie

Pierwszy trymestr ciąży w siedmiu filarach zdrowia

Pierwszy trymestr obejmuje pierwsze dwanaście tygodni ciąży. Najważniejsze wydarzenia pierwszego trymestru ciąży to zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w macicy oraz szybki rozwój wszystkich organów, mózgu i głowy, a także kończyn zarodka. To szczególny czas w życiu każdej kobiety, kiedy dba zarówno o swoje zdrowie, jak i o zdrowie dziecka.

Poznaj program Herina, który stanowi wsparcie dla kobiet w pierwszym okresie ciąży!

W I trymestrze nie występuje zwiększone zapotrzebowanie na energię i nie występuje przyrost masy ciała ciężarnej. Paradoksalnie nudności i wymioty mogą przyczynić się do utraty wagi. W tym okresie nie musisz jeszcze “jeść za dwoje”, ale już powinnaś zwracać uwagę na zdrową, zrównoważoną dietę. Zwłaszcza, że w tym okresie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne np. foliany, które przyczyniają się do prawidłowego rozwoju cewy nerwowej u dziecka. Dieta w tym okresie powinna uwzględniać więc różnorodne, zdrowe i świeże posiłki. Codzienny jadłospis warto również wzbogacić o korzeń imbiru, który wspiera organizm w I trymestrze ciąży, przyczyniając się do odpowiedniego funkcjonowania żołądka.

Poznaj program żywieniowy Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Sen

W I trymestrze ciąży uwalnianie progesteronu odbywa się na pełnych obrotach. A to oznacza, że możesz być bardzo śpiąca. Czujesz również brak energii, ponieważ Twoje ciało wykorzystuje całą swoją moc, aby zapewnić optymalny rozwój płodu. Może się jednak też zdarzyć, że będziesz miała problemy z zasypianiem, ponieważ Twoje ciało potrzebuje odpoczynku, ale niekoniecznie snu. W rezultacie często się kładziesz, ale nie potrafisz zasnąć.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Relaks i pielęgnacja

I trymestr ciąży to czas, kiedy już możesz zacząć cieszyć się, że w najbliższej przyszłości będziesz trzymać własne dziecko na rękach. Już wtedy warto zrobić coś dla siebie i dla zrelaksowanej ciąży! W tej trudnej i nowej dla organizmu sytuacji olbrzymiego znaczenia nabierają więc działania prowadzące do relaksacji i regeneracji ciała i umysłu kobiety.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Oddech

W I trymestrze ciąży z komórki jajowej rozwija się małe dziecko. Jest jeszcze niewielkie, mniej więcej wielkości pomarańczy (sześć do ośmiu centymetrów). Serce już bije, wykształcają się kończy. W tym kluczowym czasie i matka i płód potrzebują spokoju, a także dostatecznej ilości tlenu. Pomoże w tym świadome oddychanie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Ruch

Zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży zwykle odczuwasz ogromne zmęczenie, które wynika z całkowitej zmiany hormonalnej organizmu. Słuchaj swojego ciała i – w dosłownym znaczeniu – swojego brzucha i pozwól sobie, a także dziecku jak najbardziej odpocząć i zrelaksować się. W I trymestrze trzeba być już ostrożnym w uprawianiu aktywności fizycznej i preferować łagodne jej formy.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Emocje

W trakcie całej ciąży do krwiobiegu uwalniane są duże ilości estrogenu i progesteronu, co może wyprowadzać Twoją psychikę z równowagi. Największe wahania nastroju występują właśnie w I trymestrze, czyli w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Intensywność tych wahań różni się w zależności od przypadku, ponieważ każda z nas inaczej reaguje na zachodzące w niej zmiany. Mogą one jednak burzyć wewnętrzny spokój, niezbędny dla optymalnego przebiegu całej ciąży.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

Relacje

I trymestr ciąży, to moment, w którym rodzice dowiadują się o nadchodzącym powiększeniu rodziny. Szczególnie przy pierwszym dziecku bardzo ważne jest oswojenie się z nadchodzącymi zmianami w życiu. Dotyczy to nie tylko samej kobiety, ale również jej otoczenia, a przede wszystkim ojca dziecka.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie I trymestru ciąży!

I trymestr to moment, w którym kobieta odkrywa fakt, że jest w ciąży. Po pierwsze, oznacza to oczekiwanie na potomka. Jednak to właśnie w tym czasie najbardziej dają o sobie znać najczęstsze objawy wczesnej ciąży, takie jak mdłości i zmęczenie. Mogą one nieco rzutować na jakość życia w tym okresie. 

Zapoznaj się z Herina wsparcie I trymestru ciąży, która może wspierać Cię w komfortowym przejściu pierwszego okresu ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.