Zdrowie

Połóg czyli co się dzieje zaraz po porodzie

Po porodzie przytulasz dziecko. Minie trochę czasu, zanim zdasz sobie sprawę, jaki wysiłek właśnie wykonało Twoje ciało. Krok po kroku zaczynasz odczuwać dolegliwości, które przynosi ze sobą połóg. Połóg to czas, kiedy macica wraca do swoich naturalnych rozmiarów.

Wiele z nas wywiera w tym czasie dużą presję na siebie. Chcemy od razu doskonale funkcjonować, a nasze ciało powinno jak najszybciej wrócić do stanu sprzed ciąży. Kobieta w okresie połogu – czyli około sześciu do ośmiu tygodni po porodzie – powinna jednak dać swojemu organizmowi czas na odnalezienie nowej równowagi i pełne włączenie się w życie noworodka.

Poznaj program Herina, który może Cię wspierać w łagodnym przejściu okresu połogu!

 Dieta

W pierwszych dniach po porodzie aktywność jelit jest zmniejszona, ponieważ warunki przestrzenne w jamie brzusznej zmieniają się znacząco po urodzeniu dziecka. Trwa to do dwóch tygodni, aż jelito powróci do swojego pierwotnego położenia i częstotliwości opróżniania. Warto więc zadbać o wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego poprzez uwzględnienie w diecie np. owocu róży. W tym czasie bardzo ważna jest zrównoważona dieta i picie wystarczającej ilości wody. Do diety warto dołączyć także kozieradkę pospolitą, ponieważ wspiera ona organizm w odnalezieniu równowagi po porodzie.

Poznaj program żywieniowy Herina dobry połóg!

Sen

W czasie połogu rytm snu matek często traci równowagę. Zdarza się, że wieczorem szybko zasypiają, ale nie potrafią ponownie zasnąć po karmieniu lub przebudzeniu się w nocy. Niektóre mamy nie śpią godzinami i nie odpoczywają. Czasami te bezsenne epizody trwają tylko kilka dni i wtedy wszystko wraca do normy. W najgorszym przypadku jednak nie wracamy do dawnego rytmu snu i rozwijamy zaburzenia snu, które mogą trwać całymi tygodniami lub miesiącami.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Relaks i pielęgnacja

Po porodzie wielu z nas trudno jest, w zrelaksowanym stanie, wejść w nowy etap życia, ten etap to połóg. Pojawiają się zmartwienia i troski, problemy z karmieniem oraz nieprzespane noce. Zaburzona jest gospodarka hormonalna, co sprawia, że niektóre z nas zachowują się nerwowo. W tej sytuacji szczególnie ważne jest więc unikanie stresu i odnalezienie wewnętrznego spokoju.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Oddech

Intensywny oddech stymuluje przeponę, co pomaga w przywróceniu właściwego funkcjonowania zwieraczy pochwy i odbytu po porodzie. Poza tym, w czasie połogu Twoje myśli mogą być przepełnione obawami, dosłownie “zapierającymi dech w piersi”. Oddychasz płytko, odczuwasz brak energii lub bóle głowy, ponieważ organizm nie jest wystarczająco zaopatrywany w tlen. Właśnie wtedy właściwe techniki oddechowe pozwolą Ci zrelaksować się, a także dadzą Ci nową energię.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Ruch

Ruch jest korzystny dla zdrowia – także w okresie połogu. Ale pamiętaj, że Twoje ciało potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie. Mięśnie dna brzucha i miednicy są nadal napięte, a ścięgna i tkanki nie tak wytrzymałe jak przed ciążą. Z lekkimi ćwiczeniami możesz zacząć już kilka dni po porodzie, kiedy tylko poczujesz się wystarczająco silna. Dzięki nim pobudzisz krążenie, zaktywizujesz mięśnie brzucha i dna miednicy, a także wzmocnisz plecy, więc szybciej powrócisz do dawnej formy! (Jeśli nie wykonano cesarskiego cięcia).

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Emocje

Wiele z nas po porodzie doświadcza okresu przygnębienia lub smutku, który zazwyczaj rozpoczyna się trzy do sześciu dni po porodzie. Dolegliwości te znane są pod nazwą “baby blues” Objawy obejmują zwykle zwiększoną emocjonalność, smutek, płacz, huśtawki nastroju, lęk, wyczerpanie, zaburzenia snu i apetytu. Odpowiednie techniki pozwolą Ci na uniknięcie lub złagodzenia tych przykrych objawów!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Relacje

W trudnym okresie połogu bardzo ważna jest pomoc otaczających nas osób. Potrzebujesz spokoju, a także odpoczynku. Dotyczy to zarówno obowiązków domowych, jak i opieki nad noworodkiem. Pozytywna atmosfera domowa w czasie połogu pomoże Ci w przejściu tego niezwykłego okresu. Warto więc szukać wsparcia i nie zapętlać się w spirali własnych myśli.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina dobry połóg!

Połóg jest bardzo istotnym okresem, w którym mama i dziecko poznają się, a także przyzwyczajają się do siebie. Ciało mamy regeneruje się po wysiłku porodowym. Odpowiednie techniki i nawyki, obejmujące całość aspektów życia młodej mamy, wesprą Cię w przeżyciu tego niezwykłego czasu w Twoim życiu! 

Zapoznaj się z Herina dobry połóg, która może Cię wspierać w komfortowym przejściu przez okres połogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.