Zdrowie

Praca mózgu w ujęciu siedmiu filarów zdrowia

Mózg zawiera około 90 miliardów komórek nerwowych. Jest centrum myślenia i dowodzenia organizmem. Mózg jest zdecydowanie najbardziej ekscytującym i jednocześnie najbardziej złożonym organem ludzkiego ciała. Kontroluje prawie wszystkie funkcje życiowe ciała, przetwarza wszystkie bodźce zmysłowe, umożliwia myślenie i steruje procesami zachodzącymi w organizmie.

Nasz mózg ciągle się zmienia, w zależności od tego, jakie mamy doświadczenia i czego się uczymy. Wchłania on nowe informacje i łączy je z już istniejącą wiedzą. Ukierunkowany trening, a także sport, zdrowe odżywianie i nauka nowych rzeczy mogą mieć pozytywny wpływ na jego zdrową wydajność.

Poznaj program Herina, który może wspierać funkcjonowanie Twojego mózgu!

To, czy zdrowa dieta może uczynić Cię mądrzejszym, jest wśród naukowców przedmiotem poważnych kontrowersji. Jednak, z całą pewnością prawidłowa dieta ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania pracy mózgu. Faktem jest, że nasz mózg jest szczególnie zależny od dostatecznej ilości energii, wody, składników odżywczych, witamin i minerałów, w tym przykładowo witaminy B12, jodu i magnezu, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Brak energii i ważnych elementów potrzebnych do pracy mózgu prowadzi do tego, że jego wydajność jest niższa niż mogłaby być przy prawidłowej diecie. Zadbaj zatem o utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych dodając do swojej diety zioła takie jak korzeń różeńca górskiego.

Dlatego poznaj program żywieniowy Herina wsparcie pracy mózgu!

Sen

Mimo tego, że wydaje się jakbyśmy podczas snu “wyłączali” mózg, to jest on w tym czasie bardzo aktywny. Sen ma wiele różnych funkcji. Jedną z nich jest przetwarzanie doświadczeń z poprzedniego dnia. Pewne fazy snu odpowiadają za zarządzanie wspomnieniami emocjonalnymi, inne zajmują się zapisem wszystkich naszych doświadczeń i wiedzy. Podczas snu następuje odprężenie połączeń w mózgu. Proces ten jest potrzebny do utrzymania równowagi między pamięcią a zapomnieniem. Poprzez ukierunkowane zapominanie podczas snu, możemy nauczyć się czegoś nowego następnego dnia. Utrzymanie jakości tego procesu jest kluczowe dla pomocy w utrzymaniu funkcji psychicznych i fizycznych naszego organizmu.

Dlatego sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Relaks i pielęgnacja

Podczas badań aktywności i pracy mózgu, z zaskoczeniem stwierdzono, że mózg w trybie pełnego odprężenia, na przykład podczas medytacji, zużywa o wiele więcej energii niż podczas wykonywania zadań. Ten energochłonny stan pozornego spoczynku służy ważnemu celowi – regeneracji.  Dlatego nie wolno zaniedbywać działań sprzyjających psychicznemu odprężeniu, ponieważ ma ono olbrzymie znaczenie we wsparciu utrzymania zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dlatego sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Oddech

Oddychanie jest niezbędne do życia, bez niego człowiek może przetrwać najwyżej kilka minut. Oddychanie jest automatycznie kontrolowane przez nasz system nerwowy. Psychika ma bardzo silny wpływ na ośrodek oddechowy. Oddychamy gwałtownie, gdy coś nas przestraszy, pod wpływem stresu oddychamy płytko. Możemy jednak celowo wpływać na nasz oddech i kontrolować go. Sposób, w jaki oddychamy, ma duży wpływ na aktywność naszego mózgu, na pamięć i emocje. Świadoma kontrola oddechu wspomaga pracę mózgu.

Dlatego sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Ruch

Aktywność i praca mózgu zmienia się podczas ćwiczeń fizycznych. Uaktywnia się kora ruchowa, nasze centrum kontroli ruchu i koordynacji. Jednocześnie spada aktywność kory przedczołowej, która jest odpowiedzialna za logiczne myślenie i planowanie. Można to sobie wyobrazić jak reset komputera, którego główna pamięć jest przeciążona. Ponowny start umożliwia nam pomoc w koncentracji i skupieniu uwagi sprawach istotnych. Krótko mówiąc: mamy znowu wolną głowę i możemy sprawniej myśleć.

Dlatego sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Emocje

Za negatywne strony naszego życia emocjonalnego, które związane jest z uczuciami lęku i niepokoju, odpowiedzialny jest określony rejon mózgu, tzw. ciało migdałowate. Pozytywne emocje wiążą się zaś z aktywnością limbicznego śródmózgowia. Taki związek, między określonymi uczuciami i aktywnością mózgu, wskazuje na istnienie podobnej zależności przebiegającej w przeciwnym kierunku i wpływem ustabilizowanego życia emocjonalnego na prawidłową pracę mózgu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Relacje

Neurolodzy często używają terminu “mózg społeczny” i rozumieją przez to konkretne grupy obszarów w ludzkim mózgu, które są odpowiedzialne za osadzenie człowieka w społeczeństwie, za współczucie, poczucie winy i wstydu. Takie wyposażenie pozwala nam kłócić się z przyjaciółmi, a następnie znajdować kompromisy, mieć życie rodzinne,  a także przyjaciół, którzy są gotowi stanąć w naszej obronie. Zdrowy mózg jest warunkiem właściwego funkcjonowania społecznego, a z drugiej strony dobre stosunki z otoczeniem wspierają prawidłową pracę mózgu.

Dlatego sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina wsparcie pracy mózgu!

Mózg steruje wszystkimi ważnymi ludzkimi właściwościami: tym co postrzegamy i czujemy, co wiemy i myślimy lub jak się zachowujemy. Jednocześnie zapewnia, że nasze inne organy pracują prawidłowo i kontroluje wszystkie nasze ruchy. W mózgu są odbierane i przetwarzane wrażenia sensoryczne, informacje są przechowywane w jego pamięci długo- i krótkoterminowej, a w razie potrzeby pobierane. Mózg to zdecydowanie najbardziej istotny narząd człowieka, warto więc o niego zadbać w sposób kompleksowy!

Zapoznaj się z Herina wsparcie pracy mózgu, która może Cię wspomagać w utrzymaniu odpowiedniej pracy mózgu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.