Zdrowie

Praca zmianowa i nocna – jak zwalczyć konsekwencje

Osoby pracujące w trybie zmianowym częściej są bardziej narażone na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu, co zazwyczaj związane jest w dużej mierze z nieregularnym snem i wypoczynkiem. Praca zmianowa ma też negatywny wpływ na życie społeczne.

Organizm, aby dobrze funkcjonować, potrzebuje ustalonego rytmu snu i czuwania. Przesunięcia tego cyklu nawet o godzinę, czy dwie mogą wywoływać bardzo nieprzyjemne oddziaływanie na organizm, z którymi borykają się osoby pracujące w nocy oraz te, które przekraczają podczas podróży samolotem różne strefy czasowe.

Poznaj program Herina, który pomoże Ci w łagodzeniu objawów zaburzeń rytmu dobowego!

Odprężający sen jest ważny nie tylko dla ogólnego samopoczucia. Liczy się nie tylko długość snu i długość jego poszczególnych faz. Dostosowanie diety do prowadzonego stylu życia pomaga w zachowaniu prawidłowej masy ciała oraz wspiera jakość snu. Korzystne jest zatem włączenie w codzienne menu m.in. szparagu groniastego, który wykazuje działanie wspomagające zdrowy sen.

Poznaj program żywieniowy Herina praca nocna i zmianowa!

Sen

Sen w ciągu dnia nie jest tak głęboki jak sen nocny, a więc nie spełnia w pełni roli regeneracyjnej. Bardzo istotny jest ten problem dla osób ze stale zaburzonym rytmem dobowym. Ludzie pracujący w nocy lub często podróżujący przez wiele stref czasowych są narażone na wszelkie skutki niedostatecznej ilości, wysokiej jakości snu. W przypadku tych osób, szczególnie ważne są nawyki promujące zdrowy sen.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Relaks i pielęgnacja

Styl życia i działania niezgodny z naturalnym rytmem dnia i nocy powoduje występowanie zarówno fizycznego, jak i psychicznego stresu. Człowiek jest istotą naturalnie aktywną w ciągu dnia. Wstaje rano, wraz ze światłem dziennym, wieczorem zasypia i pozwala działać procesom regeneracyjnym organizmu. Trudno zachować psychiczną równowagę żyjąc niezgodnie z tym rytmem. Dlatego umiejętności odprężania i relaksacji są szczególnie istotne dla osób pracujących w trybie zmianowym.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Oddech

Życie wbrew naturalnemu rytmowi dobowemu skutkuje  zmęczeniem, osłabieniem wydajności i odporności. Objawy jetlag’u znikają samoistnie po kilku dniach, ale jeśli trwale pracuje się w systemie zmianowym, negatywne objawy będą się pogłębiać. Sen w ciągu dnia nie jest tak wartościowy jak sen nocny, więc należy wykorzystać go jak tylko to jest możliwe. Pomocne są w tym techniki świadomej kontroli oddechu, które pozwolą wyciszyć się i spokojnie zasnąć nawet w ciągu dnia.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Ruch

Trudno jest pogodzić pracę nocną i zmianową z regularnym uprawianiem sportu. Zaburzenia rytmu dobowego powodują, że czujemy się zmęczeni, brak nam energii. Taka bezczynność tylko dodatkowo spotęguje negatywne efekty wynikające ze złej jakości snu podczas dnia. W takiej sytuacji należy koniecznie umieścić w swoim codziennym życiu konsekwentnie realizowane rytuały, które pozwolą Ci utrzymać dobrą kondycję!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Emocje

Jeśli na stałe pracujemy w porach niezgodnych z naszym wewnętrznym zegarem, narażamy organizm na ciągły stres. Wynikiem tego są zaburzenia rytmu biologicznego i snu, które mają nie tylko konsekwencje fizyczne, ale także psychiczne. Stan ciągłego rozdrażnienia, wywołany przez deprywację snu, sprzyja kumulacji negatywnych emocji. W tej sytuacji koniecznością jest uzyskanie kontroli nad własnym stanem emocjonalnym.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Relacje

Pracownikom pracującym w pracy nocnej i zmianowej rzadko udaje się pogodzić wymagania pracy z życiem rodzinnym. Konfliktowi temu towarzyszy zagrożenie dla zdrowia, a także integralności rodziny. Regularna pielęgnacja stosunków z najbliższym otoczeniem jest więc w tej sytuacji wyjątkowo istotna!

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina praca nocna i zmianowa!

Zjawisko jetlag’u występuje nie tylko po długiej podróży i przekroczeniu kilku stref czasowych. Praca zmianowa również powoduje odwrócenie wewnętrznego zegara biologicznego do góry nogami. Można wręcz powiedzieć, że pracownicy zmianowi znajdują się w permanentnym jetlag’u. Stan ten powoduje zmęczenie, zaburzone zachowania żywieniowe i trudności w koncentracji. Dla osób znajdujących się w takiej sytuacji wyjątkowo istotne jest więc stosowanie codziennych rytuałów, wspierających zdrowe zachowania.

Zapoznaj się z Herina praca nocna i zmianowa, która może Cię wesprzeć w zniwelowaniu skutków jetlag’u i zachowania dobrego stanu zdrowia pomimo pracy zmianowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.