Zdrowie

Zdrowa jama ustna w siedmiu filarach życia

Zęby i jama ustna, to niezwykle istotne elementy życia większości z nas. Każdy marzy o pięknym uśmiechu, lśniąco białych i idealnie równych zębów. Wszyscy chcemy też, aby z naszych ust zawsze wydobywał się zapach świeżej mięty. Niestety zęby i cała jama ustna są bardzo podatne na uszkodzenia i powstawanie różnego rodzaju dolegliwości. Musimy też pamiętać, że nie stanowią one jedynie fragmentu naszego wyglądu, ale są ważną częścią zdrowia całego organizmu. Zęby, organizm i psychika są ze sobą ściśle powiązane, wpływają na siebie nawzajem i mogą być przyczyną chorób lub źródłem zdrowia. Zęby i jama ustna potrzebują szczególnej opieki aby mogły pozostać zdrowe i dobrze wyglądające.

Poznaj program Herina, który może wspierać zdrowie Twoich zębów i jamy ustnej!

„Słodycze niszczą zęby!”  – wszyscy z nas znają to zdanie z dzieciństwa, kiedy rodzice zabierali nam słodkości, zanim mogliśmy się nimi w pełni nasycić. Ale to jedno stwierdzenie nie wyczerpuje tematu związku pomiędzy dietą i zdrowym uzębieniem. Bakterie próchnicowe zamieniają cukier zawarty w żywności na kwasy, które atakują szkliwo zębów. Dlatego prawdą jest, że słodkie pokarmy rujnują zęby, sprzyjając próchnicy zębów. Jednak nie tylko słodycze, takie jak cukierki czy czekolada, zawierają cukier, ale także produkty, co do których na pierwszy rzut oka niekoniecznie można by się go spodziewać. Takie ukryte cukry można znaleźć na przykład w ketchupie, napojach owocowych i różnych produktach mlecznych, takich jak standardowy jogurt owocowy czy słodzony twarożek.

Jeśli zwraca się uwagę na zdrową dietę, zaleca się unikanie przede wszystkim słodkich przekąsek.

Na przykład lepiej jest zjeść większą porcję czekolady raz dziennie, niż co jakiś czas zjadać mały kawałek czekolady. W ten sposób bakterie próchnicowe nie są stale zaopatrywane są w nowy cukier. Ponadto ważne jest, aby nie spożywać produktów słodkich, bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów, ponieważ te ostatnie atakują szkliwo i tym samym sprawiają, że zęby są jeszcze bardziej wrażliwe. Utrzymanie zębów w dobrym stanie wymaga często gruntownych modyfikacji w codziennej diecie. W zamian dieta powinna być bogata w składniki mineralne takie jak fluorek, magnez, fosfor, wapń i witamina D, które wspomagają zachowanie zdrowia zębów. Warto dodać do menu zioła, np. rumianek, który wykazuje działanie wspierające kondycję zdrowej jamy ustnej.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Sen

Mniej więcej co piąta osoba podczas snu, nieświadomie zgrzyta zębami. Przypadłość ta zwana bruksizmem jest często nie tylko nieprzyjemna pod względem akustycznym, ale może również powodować poważne uszkodzenia uzębienia. Jedną z metod zapobiegania temu zjawisku jest stosowanie technik zapewniających spokojny sen. Dodatkowo osoby zmagające się z problemem z zasypianiem i niską jakością snu, często po wybudzeniu, kierują swoje kroki do lodówki. Dodatkowy nocny posiłek, to pożywka dla bakterii niszczących szkliwo zębów.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Relaks i pielęgnacja

Poważne zmartwienia i negatywne emocje mogą uszkadzać zęby i dziąsła. Wynika to z tego, że napięcie nerwowe powoduje nadmierną aktywność mięśni szczęki i przenoszenie tego nacisku na zęby. Jeśli jesteś pod presją, masz lęki, jesteś spięty i nie dotyczy to nie tylko mięśni pleców i szyi, ale także szczęki. W ciągu dnia i podczas snu nieświadomie zaciskasz zęby mocniej niż zwykle. Może to prowadzić do powstania nacisku w obszarze zębów trzonowych, które odpowiada masie 80 kilogramów lub większej. Jeśli ten nacisk będzie się utrzymywał doprowadzi do stopniowego niszczenia zębów. Umiejętność relaksowania się jest więc konieczna także w pomocy utrzymania zdrowia zębów i jamy ustnej.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Oddech

Sposób w jaki oddychamy ma wpływ na stan naszego uzębienia. Szczególnie oddychanie ustami jest szkodliwe dla zębów i może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z typowych objawów oddychania ustami jest niskie położenie języka. Znajduje się on w tej pozycji, aby stworzyć przestrzeń dla przepływu powietrza. Niska pozycja języka może prowadzić do różnych problemów, takich jak nieprawidłowe połykanie. Wynika z tego nierównomierne rozłożenie sił na zębach, co skutkuje do ich nieprawidłowego ustawienia. W dłuższej perspektywie może to spowodować niszczenie uzębienia, a nawet deformacje twarzy. Świadome oddychanie pomoże poprawić stan Twoich zębów i jamy ustnej.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Ruch

Jest oczywiste, że uprawiając boks, czy inne sporty walki należy zakładać ochraniacze na zęby. Nikt przecież nie chce mieć powybijanych zębów. Jednak nawet niekontaktowe dziedziny sportu mogą mieć negatywny wpływ na zęby. Chodzi o to, że podczas bardzo intensywnego wysiłku dochodzi do wysuszenia błony śluzowej jamy ustnej i nawet częste picie nie może zapobiec temu procesowi, w najlepszym wypadku może go opóźnić. Po drugie, skład chemiczny śliny podczas ćwiczeń zmienia się na kwaśne pH, ponieważ powstaje nadprodukcja protonów. Taki kwaśny skład śliny atakuje szkliwo i dziąsła, między innymi dlatego, że sprzyja tworzeniu się twardej płytki nazębnej, czyli kamienia nazębnego. Kolejnym problemem jest to, że podczas uprawiania sportu często korzysta się z napojów izotonicznych i batonów energetycznych, zawierających duże ilości cukru. Dodatkowo podstawą typowej dieta sportowca są, szkodliwe dla zębów, węglowodany. Właściwe nawyki, dotyczące aktywności fizycznej, mają więc wpływ również na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Emocje

Stres  działa na nasz organizm na różne sposoby, np. może wpływać na postawę ciała i powodować napięcie w okolicy szyi. Co więcej, stres powoduje niekiedy nieświadome dociśnięcie zębów. Tworzy to silny nacisk na mięśnie szczęki i zęby. Stąd umiejętność kontrolowania emocji przekłada się pośrednio także na zdrowie Twoich zębów i jamy ustnej.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Relacje

Codzienny stres, wynikający z konfliktów międzyludzkich, może prowadzić do zgrzytania i zaciskania zębów oraz osłabiać system immunologiczny. Może również negatywnie wpływać na motywację do wykonywania badań profilaktycznych i zachowywanie higieny zdrowej jamy ustnej.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe zęby i jama ustna!

Problemy z uzębieniem mogą sprawić, że cały organizm słabnie i traci odporność. Ten stały stres powoduje, że organizm gorzej reaguje na inne problemy. Jeśli zdolność organizmu do kompensacji zostanie przekroczona, dolegliwości pojawiają się w innych częściach ciała. Ubytki uzębienia powodują, że pokarm nie jest właściwie przeżuwany, co zakłóca pracę układu trawiennego. Zdrowie zębów i jamy ustnej to nie tylko kwestia estetyki, ponieważ ma pośredni wpływ na większość procesów zachodzących w organizmie. Aby pomóc je utrzymać konieczne jest wprowadzenie zmian w wielu obszarach naszego życia.

Zapoznaj się z Herina zdrowe zęby i jama ustna, która pozwolą utrzymać Twoje zęby i jamę ustną w wyśmienitej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.