Zdrowie

Zdrowa wątroba – podstawa zdrowego metabolizmu

Wątroba jest bardzo ważnym organem, który odgrywa główną rolę w naszym metabolizmie. Zajmuje się m.in. przetwarzaniem i przechowywaniem składników odżywczych, a także rozkładem i wydalaniem toksyn. Utrzymanie prawidłowego funkcjonowania wątroby jest kluczowe, aby zachować zdrowie całego organizmu i można zrobić wiele, aby chronić wątrobę i utrzymać ją w zdrowiu.

Poznaj program Herina, który może Cię wspierać w zachowaniu zdrowia Twojej wątroby!

Zdrowie wątroby jest kluczowe dla jakości Twojego życia. Jest ona „oczyszczalnią” i „zakładem detoksykacji” organizmu i codziennie jest obciążona ogromem pracy. Jednak często nie ułatwiamy jej zadania, dodatkowo je nawet utrudniamy, przez spożywanie nadmiernych ilości alkoholu, żywności wysokoprzetworzonej, cukru czy NLPZ. Poza detoksykacją wątroba jest również niezbędna dla innych funkcji metabolicznych, takich jak produkcja żółci, która jest potrzebna do rozkładu tłuszczu i białka oraz do wchłaniania składników odżywczych. Jak możesz świadomie zrobić coś dobrego dla swojej wątroby? Przede wszystkim konsekwentnie wprowadzając do swojego stylu życia przyjazną wątrobie dietę bogatą m.in. w takie składniki ziołowe jak ostropest plamisty, który wykazuje działanie wspierające jej prawidłową prace.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowa wątroba!

Sen

Zdrowa wątroba wykonuje w ludzkim organizmie różne zadania. Jeśli ten organ nie funkcjonuje prawidłowo, człowiek zaczyna chorować. Dlatego bardzo ważne jest, aby dbać o nią stale. Niedobór snu powoduje, że wątroba nie przetwarza już efektywnie tłuszczu. W nocy zachodzą w organizmie różne procesy naprawcze. To w ciągu 7 do 8 godzin niezakłóconego snu, organizm i wątroba mają wystarczająco dużo czasu na powrót do zdrowia. Dbając o dobrą jakość snu, jednocześnie dbamy o wsparcie zdrowia naszej wątroby.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Relaks i pielęgnacja

W większości przypadków dolegliwości wątroby pojawiają się jako następstwo nadużywania tłuszczy zwierzęcych i trans, alkoholu, cukru, niesteroidowych leków przeciwbólowych lub niedoborów białka w diecie. Jednak również trwale podwyższony poziom hormonu stresu, jakim jest kortyzol, może również prowadzić do zaburzonej sytuacji metabolicznej. Im więcej kortyzolu znajduje się we krwi, tym mniej tłuszczu może być skutecznie zmetabolizowane w wątrobie. Panowanie nad stresem, umiejętność relaksowania się, to sposób na pomoc w utrzymaniu wątroby w perfekcyjnej kondycji.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Oddech

Aby zapewnić wątrobie dobre zdrowie, należy pozwolić jej na regularne fazy regeneracji, w których podstawowym wymogiem jest możliwie najlepsze krążenie krwi. Można to zapewnić poprzez wywołanie ruchu organów wewnątrz jamy brzusznej, którego motorem jest oddech. Jednak płytki oddech prowadzi do osłabienia przepony, głównego mięśnia uczestniczącego w oddychaniu.  Powoduje to zmniejszony dopływ krwi do wszystkich narządów wewnętrznych, w tym do wątroby. Oddychanie jest więc ważne dla zdrowia całego organizmu. Stan wątroby jest szczególnie zależny od opanowania właściwych technik kontroli oddechu. Świadome oddychanie pomoże wspierać zdrowie Twojej wątroby.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Ruch

Oprócz właściwego odżywiania, podstawą utrzymania wątroby w dobrej formie jest codzienna dawka ćwiczeń fizycznych. Zużywanie kalorii w wyniku systematycznej aktywności fizycznej, jest czynnikiem sprzyjającym poprawie sytuacji w wątrobie, nawet jeśli masa ciała i BMI nie ulegają znaczącej zmianie. Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które chcą poprawić zdrowie wątroby czerpią największe korzyści ze sportu, ponieważ funkcje układu krwionośnego i serca oraz zdolność przyswajania tlenu, mają również pozytywny wpływ na poprawę kontroli glikemicznej i funkcjonowanie wątroby.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Emocje

Istnieje znane powiedzenie, określające osobę smutną i zdeprymowaną, mówiące, że temu człowiekowi “leży coś na wątrobie”. Przysłowie to trafnie ujmuje pewien, rzeczywisty aspekt funkcjonowania ludzkiego organizmu. Negatywny nastrój zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, co bezpośrednio przekłada się na wydajność wątroby. Dodatkowo osoby trapione negatywnymi emocjami często sięgają po alkohol, który jest dla wątroby wyjątkowo szkodliwy. Umiejętność kontrolowania emocji, jest więc ważnym elementem codziennego dbania o zdrową wątrobę.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Relacje

Zdrowie wątroby wiąże się z naszymi codziennymi nawykami. Szczególnie ważne są te dotyczące diety i ruchu. Harmonijne stosunki z otoczeniem, a przede wszystkim z najbliższą rodziną pomagają w skutecznym i trwałym włączeniu do naszego dnia codziennego zdrowych nawyków w tych obszarach. Alkohol – największy wróg wątroby, to narkotyk społeczny, spożywany najczęściej w towarzystwie. Dobre relacje z przyjaciółmi również w tym aspekcie promują więc zachowania pozytywnie oddziałujące na wątrobę.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowa wątroba!

Zdrowa wątroba jest jednym z największych organów w organizmie i jest odpowiedzialna za wiele funkcji, ważnych dla metabolizmu. Przetwarza składniki odżywcze z pożywienia na substancje przydatne dla organizmu, przechowuje je i uwalnia do komórek w zależności od potrzeb. Wchłania również toksyny, zamienia je w substancje nietoksyczne lub zapewnia ich wydalanie. Można powiedzieć, że zaraz po mózgu, to drugi najważniejszy organ naszego ciała. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać, a robić to skutecznie można tylko wprowadzając odpowiednie zmiany w całym naszym stylu życia.

Zapoznaj się z Herina zdrowa wątroba, która będzie Cię wspierać w utrzymaniu wątroby w świetnej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.