Zdrowie

Zdrowe jelita – ważne zarówno dla samopoczucia jak i zdrowia

Jelita odgrywają znaczącą rolę w dobrym samopoczuciu i zdrowiu naszego organizmu, nie tylko ze względu na ich złożoną budowę, ale także z powodu ogromnej ilości bytujących tam mikroorganizmów. Jelito jest najdłuższym organem wewnętrznym ludzkiego ciała, który dorasta do ośmiu metrów długości, a jednocześnie ma średnicę zaledwie 2,5cm.

Mimo, że to najdłuższy organ człowieka, to jego znaczenie wciąż jest niedoceniane. Jednak każdy z nas powinien pamiętać o tym, żeby dbać o zdrowie jelit. Jelita i znajdujący się w nich ekosystem, w wielu aspektach związany jest z naszym zdrowiem.

Poznaj program Herina, który może wspierać zdrowie Twoich jelit!

Regularne posiłki, rozsądne rozmiary porcji, powolne jedzenie i dokładne przeżuwanie, to jedne z podstaw żywienia przyjaznego jelitom. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej. Warto natomiast dodać do swojej codziennej diety miętę pieprzową, która wspiera prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowe jelita!

Sen

Bakteryjna flora jelitowa nie tylko wpływa na funkcje trawienne, metaboliczne i immunologiczne organizmu, ale także reguluje sen i zdrowie psychiczne. Z drugiej strony, bark snu negatywnie wpływa na wszystkie procesy regeneracyjne w organizmie. Kiedy nie dajesz organizmowi odpowiedniej ilości snu, cierpią również Twoje jelita, oraz ich mikroskopijni mieszkańcy – flora bakteryjna.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Relaks i pielęgnacja

Stres potrafi wywołać ból brzucha. Prawdopodobnie każdy z nas poczuł prawdziwości tego stwierdzenia, więc wie, że cały przewód pokarmowy jest ściśle powiązany z centralnym układem nerwowym. Zaburzenia trawienia są zatem częstą reakcją na stres psychiczny. Właściwe nawyki relaksacyjne, służące zmniejszaniu stresu, wspierają utrzymanie jelit w formie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Oddech

Ukierunkowane ćwiczenia oddechowe rozluźniają mięśnie tłoczni brzusznej, co daje lepszą pracę jelit. Prawidłowe oddychanie, czyli głęboki wdech i wydech, przy którym ściana jamy brzusznej podnosi się i opada, jest dobre dla całego naszego organizmu: pobudza wszystkie funkcje organizmu i normalizuje przemianę materii. Dalsze efekty prawidłowego oddychania to lepsza koncentracja i spokój wewnętrzny. W wyniku tego zmniejsza się stres i napięcie nerwowe, co pośrednio ma dodatkowy, pozytywny wpływ na pracę jelit. Świadome oddychanie pomoże Ci wspierać dobry stan Twoich jelit.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Ruch

Prawidłowy wysiłek fizyczny jest niedocenianym elementem zdrowia jelit. Nadmierny i zbyt intensywny wysiłek może doprowadzić do refluksu żołądkowo-przełykowego. Z drugiej strony brak aktywności fizycznej powoduje zmniejszenie ukrwienia jelit oraz ich sprawności trawienia i wchłaniania, co także ma niekorzystne działanie na organizm. Aby uniknąć takich dolegliwości, należy, na przykład, bardziej skoncentrować się na umiarkowanych sesjach ćwiczeń w obrębie jamy brzusznej, nie zwiększając zbyt szybko obciążenia i czasu trwania.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Emocje

Bakterie jelitowe działają jako producenci ważnych substancji przekazujących informacje, takich jak serotonina, GABA czy dopamina. Pierwsza z nich to tzw. hormon szczęścia, którego ponad 95 % produkowane jest w jelitach. Stan naszych zdrowych jelit, a dokładniej mówiąc stan miliardów mikroorganizmów tworzących microbiom jelit, sterują naszym nastrojem. Zależność ta działa również w drugą stronę. Chyba każdy z nas doświadczył złego samopoczucia, odczuwalnego w okolicach brzucha, pod wpływem gwałtownych oraz negatywnych emocji. Nasz stan psychiczny przekłada się również na prawidłową pracę jelit.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Relacje

Nieuregulowane, pełne konfliktów życie osobiste jest obecnie jednym z głównych źródeł stresu. Stres zaś ma bezpośredni wpływ na homeostazę jelit. I odwrotnie, skład naszego mikrobiomu wpływa na nasze samopoczucie i może sprzyjać występowaniu złego samopoczucia psychicznego. Zdrowie jelit jest więc zależne od całościowego dobrostanu człowieka, a ten można osiągnąć jedynie w harmonii ze swoim środowiskiem społecznym.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe jelita!

Miliony kosmyków jelitowych, wewnątrz wielokrotnie skręconych jelit, dają łączną powierzchnię wynoszącą od 400 do 500 metrów kwadratowych! Oznacza to, że właśnie jelita mają największą powierzchnię kontaktu ciała z otoczeniem. W ciągu 75 lat życia przez jelita przechodzi około 30 ton żywności i 50 000 litrów płynów, a także niezliczone patogeny i toksyny. Z jednej strony zdrowe jelita muszą dostarczać organizmowi strawionych składników odżywczych, a z drugiej strony muszą uwalniać organizm od niepotrzebnych i szkodliwych substancji. Jest to wymagające zadanie, które ma decydujące znaczenie dla zdrowia ludzkiego. Dbałość o stan jelit jest kluczowa dla Twojego zdrowia! 

Zapoznaj się z Herina zdrowe jelita, która może Cię wspierać w utrzymaniu Twoich jelit w dobrej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.