Zdrowie

Zdrowe serce – najważniejszy organ w ciele człowieka

Serce, czuwa nad naszym ciałem 24 godziny na dobę w tym czasie, bije około 100 000, każdorazowo. Średnio, w ciągu życia człowieka, daje to prawie trzy miliardy uderzeń. W ciągu minuty zdrowe serce przetacza około 5 litrów krwi.

Serce jest najważniejszym organem organizmu człowieka, dlatego należy, już we wczesnym etapie, zadbać o zdrowie własnego serca, swoich dzieci i wszystkich członków rodziny.

Poznaj program Herina, który może wspierać zdrowie Twojego serca!

Nawet jeśli znamy kluczowe aspekty zdrowej diety, to trudno w codziennym życiu oprzeć się różnym tłustym i słodkim pokusom. Można jednak wyrobić w sobie nawyki żywieniowe stanowiące doskonałe wsparcie dla zdrowia serca. Dieta “dobra dla serca” nie oznacza wcale ubogiego jadłospisu. Lepiej cieszyć się różnorodną dietą i spożywać bogate w witaminy takie jak np. tiamina i składniki odżywcze takie jak kwasy EPA i DHA, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca. Warto postawić również na niskokaloryczne potrawy wzbogacając je o dodatek ziół, np. pokrzywy zwyczajnej, która wspiera zdrowie serca. Wybierając świadomie zbilansowaną dietę zapewnisz jego doskonałe funkcjonowanie.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowe serce!

Sen

Wystarczająca ilość snu przyczynia się nie tylko do dobrego samopoczucia. Kto źle sypia, ryzykuje zdrowiem serca, ponieważ organizm i szczególnie serce potrzebują odpowiedniej jakości snu, aby się zregenerować. Podczas snu organizm obniża tętno i ciśnienie krwi. Serce jest w ten sposób odciążone i może odzyskać siły w nocy. Zbyt mała ilość snu może zakłócić tę fazę regeneracji. Często powodem braku snu jest po prostu późne chodzenie spać. Ale czasami jest to również spowodowane problemami z zasypianiem lub obniżeniem jakości i długości snu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Relaks i pielęgnacja

Napięcie nerwowe i stres są częścią życia. Ważne jest, aby po napięciu następowało odprężenie. Jeśli organizm nie relaksuje się regularnie, niesie to ze sobą określone konsekwencje zdrowotne. Stres sprawia, że serce bije szybciej i zwiększa się ciśnienie krwi. Również autonomiczny układ nerwowy jest aktywowany przez stres: zwiększa się wydzielanie insuliny, serce zaczyna bić jeszcze szybciej, uwalniane są hormony stresu. Wzmacnia to reakcje organizmu w krótkiej perspektywie czasowej i czyni je gotowym do gwałtownych działań, ale w dłuższej perspektywie niszczy i zużywa je. Życie, w którym masz miejsce na relaks i odpoczynek od stresu, to życie, w którym serce może pozostać zdrowe na długo.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Oddech

Jeśli podczas wchodzenia po schodach lub nawet podczas krótkich spacerów dostajemy zadyszki, to nie zawsze możliwe jest wyjaśnienie tego po prostu wiekiem. Odpowiednie oddychanie jest niezwykle istotne, a stosowanie technik świadomego oddychania pozwala lepiej dotlenić mięsień sercowy i uspokoić się. Świadoma kontrola oddechu pomoże Ci więc w utrzymaniu serca w dobrej formie.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Ruch

Regularne ćwiczenia ruchowe są niezwykle ważne dla Twojego serca. Aktywność fizyczna zmusza zdrowe serce do wzmożonej pracy, dzięki czemu pomaga utrzymać je w dobrej kondycji i zdrowiu. Wielokrotnie udowodniono w badaniach pozytywny wpływ ćwiczeń ruchowych na serce. Codzienny wysiłek ruchowy pomaga w poprawie formy i samopoczucia, a także wspiera zdrowie serca.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Emocje

Stres psychologiczny i związane z nim negatywne emocje mogą źle wpływać na zdrowie serca. Spektrum takich, szkodliwych sytuacji może dotyczyć wielu sytuacji: od żałoby w rodzinie do mobbingu w pracy. Dla zdrowia naszego serca warto stosować techniki pomagające w opanowywaniu negatywnych emocji.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Relacje

Zwykły codzienny stres, tak jak przegapiony tramwaj, nie jest nawet po części tak szkodliwy dla serca, jak stres wynikający z konfliktów z osobami z naszego najbliższego otoczenia, tj. z kolegami z pracy, partnerem lub rodziną. Emocjonalnie niepokojące wydarzenia prowadzą do reakcji alarmowej w organizmie: aktywowane są hormony stresu i układ współczulny. Ma to negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wydajność serca wzrasta, mięsień sercowy potrzebuje więcej tlenu, bicie serca przyspiesza. Zachowanie odpowiednich relacji w życiu jest czynnikiem pomagającym w utrzymaniu zdrowia serca.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe serce!

Każdy mięsień, także serce, potrzebuje treningu i niezbędnych składników odżywczych. Regularne ćwiczenia, zrównoważona dieta, niskie ciśnienie krwi i unikanie palenia tytoniu sprawiają, że serce bije sprawnie i niestrudzenie. Brzmi to prosto, ale nie zawsze jest to łatwe w pełnym i konsekwentnym zastosowaniu w codziennym życiu. Dbać o serce należy codziennie i przez całe życie. Jedynym sposobem jest wdrożenie odpowiednich nawyków i zdrowego stylu życia.

Zapoznaj się z Herina zdrowe serce, która może wspierać Cię w utrzymaniu serca w doskonałej formie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.