Zdrowie

Zdrowe stawy – ujęcie w siedmiu filarach zdrowia

Staw to ruchome połączenie pomiędzy co najmniej dwiema kośćmi. W interakcji z mięśniami, ścięgnami i więzadłami umożliwiają one wykonywanie wszelkich ruchów ciała ludzkiego – chodzenia, biegania, skakania, czy po prostu podnoszenia się rano z łóżka. Połączenia te są bardzo elastyczne,  ale również delikatne. Chrząstka stawów może ulec degeneracji, co prowadzi do różnego rodzaju dolegliwości, np. zesztywnień i ograniczonej mobilności. Zdrowe stawy to warunek zachowania wysokiej jakości życia. Dlatego w codziennym życiu warto pamiętać o czynnościach, które będą je utrzymywać w trwałej, wysokiej sprawności.

Poznaj program Herina, który może wspierać zdrowie Twoich stawów!

Właściwa dieta, przede wszystkim, pomaga utrzymać zdrową wagę i tym samym optymalne obciążenie stawów. Uzupełniona o owoce dzikiej róży, które wspierają zdrowie i elastyczność stawów będzie istotnym elementem utrzymania Twoich stawów w dobrej kondycji. Zmiana diety może również pomóc w przyniesieniu wielkich efektów – Twoje stawy będą Ci za to wdzięczne.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowe stawy!

Sen

Zaburzenia snu zakłócają naturalne, zdrowe procesy regeneracyjne organizmu, odbywające się podczas snu, które odbudowują w nocy tkankę chrzęstną stawów.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Relaks i pielęgnacja

Bóle stawów i pleców są jednym z najczęstszych dolegliwości współczesnego człowieka. Zwykle nasilają się one w zimnej porze roku, wraz z deszczem, wiatrem i mrozem. Chociaż problem ten dotyczy częściej osób starszych – prawie wszystkich powyżej 60. roku życia – to również wiele młodszych osób, począwszy 30 roku, ma już te dolegliwości. Często stają się one przewlekłe, spowodowane zużyciem, nieprawidłowym obciążeniem, nieprawidłową postawą lub wagą ciała. Wiele czynników, które są błędnie uznawane za “normalne” lub “nieuniknione”, może prowadzić do zwiększonej podatności na ból stawów z powodu stresu. Utrzymujące się dolegliwości bólowe stawów wskazują na przeciążenie naszego układu odpornościowego i zaburzony bilans energetyczny, co z kolei spowodowane może być, między innymi, ciągłym stresem. Dlatego umiejętność skutecznego relaksowania się, jest niezbędna we wsparciu zachowania zdrowych stawów jak również ogólnego stanu zdrowia.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Oddech

W języku potocznym oddychanie oznacza wdychanie i wydychanie powietrza. Czynności te, to nic innego jak wymiana gazowa. Polega ona na dostarczaniu organizmowi tlenu i w związku z tym usuwaniu z niego dwutlenku węgla. Właściwie zaopatrzenie organizmu w tlen jest również warunkiem prawidłowego przebiegu regeneracji tkanki kostnej. Świadome oddychanie pomoże wspierać zdrowie stawów i kości.

 Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Ruch

Nadgarstki, kostki, ramiona, kolana, biodra, łokcie, kręgosłup: w zdrowym ludzkim ciele znajduje się aż 306 różnych stawów. Można wyobrazić sobie chrząstkę stawów jako gąbkę wypełnioną wodą. Pod dużym obciążeniem jest ona minimalnie ściskana, a część płynu dostaje się do przestrzeni stawowej. Działa to jak środek smarny i umożliwia nam poruszanie się. Ale im dłużej ta gąbka jest poddawana obciążeniom w jednej pozycji, tym bardziej jest narażona na uszkodzenie. Różnorodna aktywność fizyczna jest konieczna dla zachowania sprawności stawów, ale sporty, które powodują nagłe obciążenia lub zbyt długo pozostawiają staw w jednej pozycji, są dla nich nienaturalne. Z tego powodu należy, w swoich codziennych ruchowych aktywnościach, dobierać odpowiednie ćwiczenia, które pomogą w zapewnieniu długiego i bezproblemowego funkcjonowania stawów.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Emocje

Badania wykazują, że wystąpienie problemów ze stawami, często poprzedzają wydarzenia powodujące wysoki poziom stresu. Z tego względu specjaliści zalecają nawet, aby w terapii osób z dolegliwościami stawów, uwzględniać również aspekty psychologiczne. Utrzymujący się stan obniżonego nastroju, ma zatem negatywny wpływ na stan naszych stawów. Z kolei zdolność utrzymywania negatywnych emocji pod kontrolą pomaga w utrzymaniu stawów w dobrej kondycji i zdrowiu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Relacje

Długotrwały stres jest czynnikiem wywołującym w organizmie wiele szkód, których następstwa szczególnie szybko uderzają w nasze stawy. Dlatego ważną metodą profilaktyki schorzeń stawów jest opanowanie metod radzenia sobie ze stresem i sytuacjami kryzysowymi, które codziennie wynikają podczas kontaktów z ludźmi, znajdującymi się w naszym otoczeniu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowe stawy!

Zdrowe stawy warunkują naszą mobilność, a co za tym idzie, również jakość życia. Dzięki doskonałej interakcji z układem mięśniowym umożliwiają bezbolesne chodzenie, wchodzenie po schodach, chwytanie i uprawianie sportu. Stawy są zaangażowane w każdą z naszych aktywności i w związku z tym pozostają pod nieustannym obciążeniem. Aby pracowały sprawnie, przez całe nasze życie, również w podeszłym wieku, trzeba pamiętać, aby dbać o nie każdego dnia.

Zapoznaj się z Herina zdrowe stawy, która może wspierać zdrowie Twoich stawów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.