Zdrowie

Zdrowie psychiczne i pozytywny nastrój – 7 stref życia

Ciało i dusza stanowią jedność i wpływają na siebie nawzajem. Jeśli dusza nie czuje się dobrze, ciało na to reaguje. Kiedy o czymś myślimy, odbija się to w naszym organizmie, a zwykle także w naszych uczuciach. Organizm uwalnia hormony przez co stymuluje lub zatrzymuje krążenie i aktywność gruczołów. I odwrotnie, nasza postawa i wyraz twarzy mają wpływ na nasze duchowe samopoczucie. To co robimy, co jemy, jak się poruszamy ma więc bezpośredni wpływ na nasze emocje. Zdrowie psychiczne i pozytywny nastrój to to na czym skupiamy się za pomocą 7 stref życia.

Poznaj program Herina, który może wspierać Twoje zdrowie psychiczne i pozytywny nastrój!

To nie przypadek, że kiedy jesteśmy smutni lub w złym humorze, mamy ochotę na pewne potrawy. Emocje powstają w mózgu i są kontrolowane przez pewne substancje zwane neuroprzekaźnikami. Co więcej mówiąc krótko: dobrego nastroju „można się najeść”! Dieta powinna być bogata w dobrej jakości białka, warzywa i owoce jagodowe bogate w mikroskładniki. Ważne są również zioła takie jak szafran uprawny, który wspiera zachowanie pozytywnego nastroju. Zrównoważona dieta powinna stanowić istotny z komponentów stylu życia mającego na celu pielęgnowanie zdrowia psychicznego. Oczywiście pamiętajmy, że żadna potrawa nie może rozproszyć smutku związanego z konkretną trudną sytuacją życiową.

Poznaj program żywieniowy Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Sen

Człowiek, który jest niewyspany cierpi z powodu wzrostu negatywnych emocji. Przede wszystkim spada u niego zdolność do przeżywania emocji pozytywnych. Prowadzi to do stanu, w którym ludzie są apatyczni bądź nawet agresywni, czują się wyczerpani i pozbawieni motywacji do działania. Problemy ze snem mogą znacznie obniżać samopoczucie psychiczne.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej sen przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Relaks i pielęgnacja

Chyba każdy jest czasem w złym humorze. Często drobne rzeczy, takie jak niewystarczająca ilość snu, krytyka ze strony szefa lub sprzeczka z partnerem, wystarczą, aby na długo zakłócić psychiczną równowagę. Wiele osób w ekstremalnie stresowych sytuacjach reaguje spadkiem nastroju. Szczególnie groźne są sytuacje przedłużającego się stresu. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o codzienne czynności relaksacyjne.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relaks i pielęgnację przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Oddech

Można nauczyć się wywoływania w sobie dobrego nastroju. Na świeżym powietrzu można się zregenerować, zrelaksować i odpowiednio dotlenić mózg.  Można również wpływać na swój nastrój poprzez sposób, w jaki oddychamy. Powolne, zrelaksowane oddychanie pomaga w poprawie samopoczucia, a nerwowy, płytki oddech sprzyja lękom i rozchwianiu emocjonalnemu.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej oddech przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Ruch

Osoby, które regularnie ćwiczą, czują się silniejsze i bardziej odporne, mają większą pewność siebie i znacznie lepiej radzą sobie w sytuacjach problemowych. Mózg jest zaopatrywany w większą ilość tlenu, łagodzone jest napięcie mięśni.  Naukowcy odkryli, że aktywność mózgu zmienia się podczas ćwiczeń. Aktywowane jest centrum kontroli ruchu i koordynacji. Stwierdzono również, że badani byli w stanie lepiej koncentrować się po zajęciach sportowych. Poziom dopaminy – która jest, produkowanym naturalnie w organizmie, czynnikiem poprawiającym nastrój – utrzymywał się u tych osób, przez dłuższy czas, na wysokim poziomie . Ludzie, którzy regularnie ćwiczą, śpią też lepiej i głębiej i dlatego mogą rozpocząć nowy dzień wypoczęci i gotowi do podjęcia nowych zadań. Dzięki treningowi zwiększa się przemiana materii. Jesteśmy mniej ospali, wyczerpani i zmęczeni. Lepsze krążenie krwi w mięśniach wzmacnia układ nerwowy, a organizm może się lepiej zregenerować. Wszystko to ma przełożenie na nasz stan psychiczny i nastrój.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej ruch przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Emocje

Długotrwałe, złe samopoczucie ma podłoże w mechanizmie regulowania emocji. Szczególnie dotyczy to osób, u których działania, które zwykle przynosiły podniesienie nastroju, już nie skutkują. Obniżony nastrój, to także spadek energii i co za tym idzie trudności w podjęciu aktywności, które ten nastrój mogłyby poprawić. Aby nie popaść w taki zamknięty, krąg, należy włączyć do swoich codziennych zajęć rutyny niwelujące negatywne emocje.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej emocje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Relacje

Jednym z najważniejszych czynników, mających wpływ na nasz dobry nastrój i zdrowie psychiczne są czynniki społeczne, takie jak spotkania z przyjaciółmi i relacje rodzinne. Liczne eksperymenty potwierdzają znaczenie kontaktów i spójności społecznej dla zdrowia psychicznego ludzi. W czasach społecznego dystansu i separacji od przyjaciół i rodziny, czynniki te są dziś bardziej istotne niż kiedykolwiek.

Sprawdź jakie techniki w strefie życia obejmującej relacje przygotowaliśmy dla Ciebie w Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju!

Zły nastrój, to element zupełnie naturalnych huśtawek nastroju każdego człowieka. W większości przypadków, zły nastrój sam z siebie zanika. Niekiedy jednak pochmurny nastrój wskazuje na istnienie konkretnych problemów i jest ważnym sygnałem ostrzegawczym – zwłaszcza jeśli trwa on przez długi czas. Dlatego ważne jest, aby dotrzeć do samego sedna swoich uczuć. W ten sposób możemy dowiedzieć się ważnych rzeczy o sobie i wybrać odpowiednią strategię działań, która trwale wesprze nasz nastrój i stan zdrowia psychicznego.Zdrowie psychiczne i pozytywny nastrój jest ważne. 

Zapoznaj się z Herina zdrowie psychiczne i utrzymanie pozytywnego nastroju, która będzie Cię wspierać w dbaniu o Twoje dobre samopoczucie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.